Awaria elektrowni jądrowej w Fukushimie

Wykład dr Przemysława Olbratowskiego z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego zorganizowany w ramach XV Festiwalu Nauki, 17 września 2011 [1h04min]

Awaria elektrowni jądrowej w Fukushimie – dr Przemysław Olbratowski, Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, 17 września 2011 [1h04min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

11 marca 2011 roku potężne trzęsienie ziemi o sile 9 stopni w skali Richtera uderzyło w wybrzeże Japonii. Trzęsienie ziemi spowodowało tsunami, które zniszczyło wybrzeże i spowodowało uszkodzenie reaktorów elektrowni jądrowej Fukushima Daiichi.

Była to jedna z najpoważniejszych katastrof jądrowych w historii. Po uderzeniu tsunami, reaktory elektrowni straciły zasilanie, co spowodowało przerwanie funkcjonowania chłodzenia rdzeni reaktorów. Bez odpowiedniego chłodzenia, reaktory zaczęły się przegrzewać, a następnie doszło do wybuchów wodoru w niektórych z reaktorów. Wydostawało się promieniowanie jądrowe, które skażało otoczenie.

Awaria elektrowni Fukushima Daiichi miała poważne konsekwencje zarówno dla ludności, jak i dla środowiska. Tysiące osób zostało ewakuowanych z obszarów wokół elektrowni, aby uniknąć ekspozycji na promieniowanie. Wiele osób ucierpiało z powodu skażenia promieniotwórczego, a niektórzy pracownicy elektrowni zostali narażeni na wysokie dawki promieniowania.

Skutki katastrofy obejmują również skażenie wód morskich i atmosferyczne rozprzestrzenianie się promieniotwórczych cząstek. Trwały wysiłki w celu oczyszczenia skażonych terenów i minimalizacji skutków ekologicznych.

Katastrofa w Fukushimie wywołała również poważne dyskusje na temat bezpieczeństwa energetycznego i przyszłości energii jądrowej. Wywołała szeroką debatę na temat ryzyka związanego z wykorzystaniem energii jądrowej i konieczności ograniczenia takich zagrożeń w przyszłości. Japońskie władze podjęły szereg działań w celu ograniczenia skutków katastrofy i poprawy bezpieczeństwa elektrowni jądrowych. Wiele elektrowni w Japonii zostało zamkniętych, a procedury bezpieczeństwa zostały zaostrzone.

[2012]

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.