Biolodzy na Jedwabnym Szlaku, czyli co robimy w Azji Środkowej

Wykład dr Moniki Mętrak zorganizowany w ramach Dni Otwartych Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego, 14 kwietnia 2018 [0h45min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Wydział Biologii Uniwersytetu Warszawskiego od kilkudziesięciu lat uczestniczy w projektach realizowanych w krajach Azji Środkowej oraz utrzymuje relacje z tamtejszymi instytucjami naukowymi. Dr Monika Mętrak podczas Dni Otwartych Kampusu Ochota opowiedziała o dwóch przedsięwzięciach: dotyczących wysokogórskich mokradeł w Pamirze Wschodnim i Jeziora Aralskiego.

Mokradła towarzyszące jeziorom Yashilkul oraz Rangkul w  tadżyckiej części Pamiru budzą ciekawość ze względu na na ich różnorodne zasilanie w wodę – przez rzeki, lodowce, śnieg, wytapiającą się wieczną zmarzlinę i lód gruntowy. Górki, dołki i zapadliska porasta mozaika roślinności. Mokradła są wykorzystywane przez lokalną ludność  w charakterze pastwisk dla bydła (jaków, owiec i kóz). Ich równowaga biologiczna jest jednak zagrożona na skutek ocieplenia klimatu.

Jezioro Aralskie leży na granicy Uzbekistanu i Kazachstanu. Na skutek powstania w latach 30. i 40. XX wieku plantacji bawełny w Uzbekistanie i nawadniania pól wodą z zasilających jezioro rzek Syr-Daria i Amu-Daria drastycznie zmniejszyła się powierzchnia akwenu, a lokalne środowisko naturalne uległo degradacji. Mieszkańcy cierpią na choroby górnych dróg oddechowych i nerek wskutek zapylenia i zasolenia. Obecnie prowadzone zabiegi mają na celu rekultywację jeziora i otaczających go terenów.

PW

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Przyroda

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.