Człowiek w niewoli genów?

Wykład prof. Magdaleny Fikus, XVI Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie, 18 maja 2017 [0h42min]

Czy zdrowie człowieka zdeterminowane jest przez geny? Co jest od nich całkowicie zależne, a na co możemy mieć wpływ? Na to pytanie odpowiedziała prof. Magdalena Fikus podczas popularnonaukowego wykładu, który wygłosiła podczas inauguracji XVI Spotkania Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich w Marózie.

Odpowiedź na tytułowe pytanie poprzedził wykład na temat podstaw genetyki. Słuchacze dowiedzieli się, jak życie ewoluowało na przestrzeni około 4 mld lat od pojedynczej komórki do powstania człowieka. Prof. Fikus wyjaśniła, co to jest jest fenotyp i genototyp. Opisała czym jest gen oraz opowiedziała o badaniach nad budową DNA. Wyjaśniła słuchaczom, jakie funkcje pełni DNA w organizmie człowieka.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

W drugiej części swojego wystąpienia prelegentka mówiła o chorobach genetycznych. Opowiedziała zgromadzonym, czym są alele – czyli wersje genów. Jedne z nich mogą czynić człowieka podatnym na chorobotwórcze czynniki środowiskowe, inne nie. Rozważania o alelach doprowadziły prof. Fikus do odpowiedzi na będące przedmiotem wystąpienia pytanie: czy człowiek żyje w niewoli genów, czy dokonując różnych wyborów, może na jakość życia wpływać?

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.