Informatyka tylko dla orłów?

Wojtek jest absolwentem informatyki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Dziś pracuje w swoim zawodzie w firmie informatycznej. Podczas rozmowy podkreślił znaczenie świadomego, a nie przypadkowego wyboru studiów. Fundacja Wspomagania Wsi, 4 lutego 2013 r.

W klasie Wojtka, na kilka miesięcy przed maturą, tylko kilka osób wiedziało, którą dziedzinę nauki chce studiować. Pozostali zdawali maturę z łatwiejszych, według nich, przedmiotów, sugerowali się wyborem swoich kolegów. Po zdanych maturach zaczęli dopiero przyglądać się kierunkom studiów. „To jak gra w ruletkę” – mówi Wojtek. Dany kierunek studiów może okazać się zupełną pomyłką. Co wtedy? Można stracić rok (lub kilka lat) i studia porzucić lub skończyć je, mimo niechęci do danej dziedziny.

Co mogą zrobić gimnazjaliści i licealiści, którzy nie wiedzą czy chcą studiować lub co studiować? Warto poszukać pasji i zainteresowań – pomocne może okazać się czytanie książek, czasopism, przeglądanie Internetu. Cenna będzie rozmowa ze starszymi kolegami, którzy już studiują, wizyty na uczelniach podczas dni otwarnych lub targi pracy. Warto również, by nauczyciele zapraszali swoich dawnych uczniów (teraz studentów lub absolwentów) na spotkania z licealistami. Taka forma spotkania może weryfikować ich wyobrażenia o studiowaniu danej dziedziny.

Wojtek, młody absolwent informatyki Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej, pochodzi z Mazur. Kierunek studiów wybrał świadomie – przedmioty maturalne dostosował do egzaminów wstępnych na studia. Jak poradził sobie w Warszawie? Czego uczy współczesna informatyka? Czy trzeba posiadać wybitne zdolności matematyczne, aby sobie na tych studiach poradzić?

Według Wojtka niewiedza jest wrogiem. Wypadkowe wybory mogą okzać się nietrafione. Osoby zainteresowane studiowaniem informatyki, mające pytania i wątpliwości mogą skontaktować się z Wojtkiem poprzez pocztę e-mail: w@jurewicz.pl. Zachęcamy do kontaktu!


***

Rozpoczęliśmy cykl wywiadów pt. „Zanim wyjedziesz na studia”.Wywiady skierowane są do gimnazjalistów i licealistów, którzy wkrótce wybierać będą dalszą ścieżkę edukacji. Poprzez rozmowy z ich starszymi kolegami – studentami i młodymi absolwentami chcemy przybliżyć im: jak i kiedy należy przygotować się do wyboru studiów, które cechy, pasje, umiejętności, mocne strony ułatwiają studiowanie danego kierunku, których przedmiotów i jakiego rodzaju egzaminów należy się spodziewać, ile czasu, energii i pieniędzy należy na studiowanie przeznaczyć i wreszcie – co studenci ostatnich lat nauki planują robić w przyszłości? Jak przygotowują się do wejścia na rynek pracy?

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.