Józef Brandt 1841–1915

Wykład towarzyszący wystawie „Józef Brandt 1841-1915” w Muzeum Narodowym w Warszawie [1h20min]

Józef Brandt jest jednym z najważniejszych polskich malarzy XIX wieku. Dziś jednak jego twórczość straciła na popularności. Co sprawiało, że zachwycał sobie współczesnych? Historyk sztuki Przemysław Głowacki opowiedział podczas wykładu o życiorysie artysty cieszącego się za życia nie tylko krajową, ale i międzynarodową sławą. Opowieści towarzyszyło omówienie wybranych obrazów malarza.

Prelegent rozpoczął wystąpienie od przedstawienia informacji na temat wystawy prac Józefa Brandta w Muzeum Narodowym w Warszawie oraz historii jej przygotowania. Większość wykładu poświęcił natomiast na omówienie życiorysu artysty – począwszy od jego studiów malarskich w Paryżu i Monachium, a skończywszy na schyłkowym okresie jego twórczości. W trakcie wystąpienie można było poznać środowisko rodzinne oraz mistrzów i przyjaciół malarza, wśród których znaleźli się m.in. Juliusz Kossak i Aleksander Gierymski.

Przemysław Głowacki opowieść o Józefie Brandcie przeplatał prezentacją i omówieniem jego dzieł. W trakcie wykładu można było poznać pierwsze prace malarza, powstałe w czasie gdy miał kilkanaście lat, jak i jego najbardziej znane dzieła. Prelegent pokazał również fotografie, kalki i szkice, które artysta kolekcjonował i wykorzystywał jako wzory do swoich obrazów.

Więcej o życiu i dziełach Józefa Brandta w nagraniu wykładu!

Organizator wykładu:

Muzeum Narodowe w Warszawie logo

***

Cc_by-nc-nd_euro_icon.svg

Ten utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.