Komety – czym są i jak się je dziś bada

Wykład dr Krzysztofa Ziółkowskiego, Wydział Fizyki UW, 9 czerwca 2017 [1h16min]

Badanie komet z użyciem technologii kosmicznych ma krótką, ale bardzo ciekawą historię. O misjach sond badających te ciała niebieskie oraz dokonanych za ich pomocą odkryciach opowiedział podczas wykładu na Wydziale Fizyki UW astronom i popularyzator nauki dr Krzysztof Ziółkowski. Nagranie udostępniamy dzięki uprzejmości portalu Zapytaj Fizyka.

Tu można pobrać prezentację towarzyszącą wykładowi

Astronom rozpoczął swoje wystąpienie od wskazania pierwszych śladów zainteresowania ludzi kometami. Słynna kometa Halleya została uwieczniona na nie mniej sławnej tkaninie z Bayeaux (XI w.), obraz „gwiazdy z miotłą” znalazł się również w „Kronice Norymberskiej” (XV w.). Kometa pojawiła się też w tekście „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W tej części wykładu słuchacze mogli poznać również podstawowe własności komet.

Jak mówił dr Ziółkowski, o pierwszych naukowych odkrycia w badaniu ciał niebieskich będących przedmiotem wystąpienia można mówić od XVIII w., gdy Edmund Halley opisał orbitę komety nazwanej swoim nazwiskiem. XIX w. upłynął uczonym na opisach orbit innych znanych komet. Pierwsze zdjęcie komety Halleya wykonano w 1910 r. Przełomowe badania nad fizyką komet przyniosła połowa XX w., kiedy Fred Whipple sformułował potwierdzoną później tezę, że te ciała niebieskie są „brudnymi kulami śniegowymi”, czyli mieszaniną lodu i skał.

Misje sond Giotto, Stardust, Deep Impact i Rosetta

Zasadniczą część swojego wykładu astronom poświęcił badaniu komet z użyciem sond kosmicznych. Opowiedział o misji sondy Giotto, która zbliżyła się do komety Halleya na odległość około 600 km i jako pierwsza wykonała zdjęcie jej jądra. Dr Ziółkowski mówił również, w jaki sposób sonda Stardust złapała i dostarczyła na Ziemię pył z komety Wilda 2, opisał „bombardowanie” komety Temple przez sondę Deep Impact oraz misję sondy Rosetta, w trakcie której na powierzchni komety 69P/Czuriumow-Gierasimienko udało się posadzić lądownik z aparaturą badawczą.

Po wykładzie astronom odpowiadał na pytania słuchaczy. Interesowało ich między innymi, dlaczego niektóre komety maja dwa warkocze, skąd w tych ciałach niebieskich wziął się lód, czym struktura komet różni się od asteroid i planetoid, ile orbit kometarnych przebiega w niewielkich odległościach od Ziemi i co nam w związku z tym zagraża oraz czy to kometa mogła być przyczyną słynnej katastrofy Tunguskiej.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu
zapytajfizyka

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.