Męczennicy, asceci, władcy i zakonnicy – średniowieczni święci

Wykład Urszuli Król, historyk sztuki, zorganizowany przez Muzeum Narodowe w Warszawie w ramach cyklu „Średniowiecze o zmroku”, Muzeum Narodowe w Warszawie, 15 maja 2014 r. [35min]

Najbogatszą i najbardziej różnorodną kolekcję sztuki średniowiecznej w Polsce, należącą do zbiorów Muzeum Narodowego w Warszawie, od 11 grudnia 2013 można oglądać w zupełnie nowej, wyjątkowej oprawie.

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Słynne dzieła – takie jak: Piękna Madonna z Wrocławia, Poliptyk Grudziądzki, Poliptyk Zwiastowania z Jednorożcem, Tryptyk z legendą świętego Stanisława Biskupa z Pławna czy monumentalny ołtarz z Pruszcza Gdańskiego – prezentowane są w nowoczesnej i atrakcyjnej dla współczesnego odbiorcy aranżacji. Za projekt, pozwalający na nowo odkryć świat wyobrażeń sztuki średniowiecznej i wielość jej funkcji, odpowiada młody, utytułowany zespół warszawskiej pracowni architektonicznej WWAA.

Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało bogaty program wydarzeń towarzyszących otwarciu Galerii Sztuki Średniowiecznej po jej całkowitej rearanżacji, skierowany do szerokiego grona odbiorców. Jedym z nich jest cykl wieczornych czwartkowych spotkań „Średniowiecze o zmroku”. Kielichy, rzeźby i ołtarze mogą opowiadać najróżniejsze historie. Zależy tylko, kto na nie patrzy. Cykl wieczornych spotkań w Galerii Sztuki Średniowiecznej jest doskonałą okazją do spojrzenia na prezentowane zabytki z wielu perspektyw.

Kim byli popularni w średniowieczu pośrednicy między ludźmi a Bogiem? Jakie były ich biografie? Jakie przedmioty stały się ich atrybutami? O tym wszystkim opowiedziała Urszula Król (historyk sztuki, edukator, wykładowca współpracujący z Działem Edukacji MNW) podczas jednego ze spotkań z cyklu „Średniowiecze o zmroku”.

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.