Nowe media i współczesna komunikacja społeczna

Wykład prof. Stanisława Mocka o roli nowych mediów i współczesnej komunikacji społecznej, Collegium Civitas, 25 kwietnia 2010 r. [1h26min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Wykład wygłoszony został 25 kwietnia 2010 roku w Collegium Civitas w ramach cyklu „Współczesne społeczeństwa: Polska – Europa – Świat. Demokracja, życie publiczne i jego instytucje.”

„Media coraz częściej nie pokazują rzeczywistości, ale ją tworzą. Ma to istotne konsekwencje. Dawniej człowiek miał do czynienia z jedną rzeczywistością – tą, która go otaczała; mógł więc ją zobaczyć, czasem nawet dotknąć. Od 20 czy 30 lat ma do czynienia z drugą rzeczywistością, wirtualną, której nie może doświadczyć, ale której jest świadkiem. Nasz obraz świata jest w coraz mniejszym stopniu naszym własnym obrazem świata, przeżywanym i doświadczanym. Staje się coraz częściej obrazem podawanym nam do oglądania.” (Ryszard Kapuściński)

Prof. Stanisław Mocek w swoim wykładzie rysuje tło rzeczywistości, w której zaczął kształtować się nowy ład medialny. Pokazuje trzy procesy przemian cywilizacyjnych z którymi mamy do czynienia. Od ponad 60 lat nie doświadczamy światowych konfliktów, światowych wojen, żyjemy w czasach pokoju, trwa upowszechnianie się demokratycznej formy rządzenia na świecie i dokonuje się rewolucja technologiczna, mediatyzacja życia publicznego. Od 1989 roku kiedy następowały przemiany systemowe w Polsce, kraj musiał stawić czoła rozwojowi technologicznemu, powstawaniu nowego ładu medialnego. Profesor przedstawia jak potoczyły się losy nowych mediów w Polsce i jak wygląda sytuacja dziś.

 

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.