O doli i niedoli agentów zmiany

Wykład pani Agaty Stafiej-Bartosik inaugurujący XIV Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich „Organizacja Lokalnie” w Marózie, 21-23 maja 2015 r. [51min]

„O doli i niedoli agentów zmiany” czyli o etapach życia każdej (prawie) innowacji społecznej.

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Według pani Agaty Stafiej-Bartosik w oparciu o historie ponad 3000 innowatorów społecznych z całego świata, możliwe jest określenie kolejnych etapów życia innowacji społecznej niezależnie od tego, gdzie i kto ją wdraża, ani jakiego obszaru innowacja ta dotyczy.
Pani Agata Stafiej-Bartosik w swoim wystąpieniu opowiedziała o tym czym zajmuje się Ashoka i o tym jak członkowie Ashoki – wybitni innowatorzy społeczni – radzą sobie ze stresem codziennej pracy, w jakich okolicznościach wpadają na rewolucyjne pomysły, kto chce im zaszkodzić, jak znajdują następców i co robią, kiedy ich własny zarząd wyrzuci ich z założonej przez nich organizacji lub kiedy ich uczniowie stają się konkurencją.
Pani Agata Stafiej-Bartosik opowiedziała o prawidłowości którą zauważyła, o cyklu życia „światozmieniacza”, o tym że etapy życia wielu innowatorów społecznych są bardzo podobne.

1. NIEZGODA na zastany stan rzeczy. Pierwszą rzeczą która sprawia, że zaczynamy coś robić, impulsem do działania wcale nie jest dobra energia. Większość z nas zaczyna działać, bo coś nam się nie podoba, bo nie godzimy się na coś, na czyjąś krzywdę, na jakąś niesprawiedliwość, na jakiś brak. Agata Stafiej-Bartosik jako przykład opowiedziała o powołanej przez panią Idę Karpińską organizacji – „Kwiat Kobiecości”, która zajmuje się profilaktyką nowotworów kobiecych

2. UWAŻNOŚĆ jest głównym źródłem najlepszych pomysłów innowatorów społecznych. „Jeśli widzę problem, który mi przeszkadza, to zaczynam mu się uważnie przyglądać, muszę go dobrze poznać i nie poprzestawać na powierzchownych rozwiązaniach problemu”.

3. DECYZJA – to jest ten moment kiedy podejmujemy działanie. Kiedy ruszamy

4. DETERMINACJA – Praca innowatorów społecznych wymaga ogromnej determinacji, upartości i wiary w to co robimy. Jest takie powiedzenie: „Sukces to jest niepoddawanie się w drodze od porażki do porażki”. Kryzysy są nieodzownym elementem innowacji. Każdy przez nie przechodzi, ale to one budują i przyczyniają się do kolejnych zmian. Trzeba tylko dobrze wykorzystać ten moment.

5. KRĄG PRZYJACIÓŁ – we wszystkich działaniach warto jest budować wokół siebie grono dobrych, wspierających ludzi, na których można liczyć gdy nie mamy już siły.

6. APOSTOŁOWIE – „Społeczne działania różnią się tym od biznesów, że my chcemy żeby one się powielały”. Bardzo ważne jest budowanie w naszym kraju kultury współpracy i wspólnego dialogu.

Agata Stafiej-Bartosik – reprezentuje w Polsce międzynarodową organizację Ashoka, której celem jest wspieranie innowatorów społecznych. Wcześniej Agata pracowała w firmie doradczej PwC oraz jako menedżer ds. społecznej odpowiedzialności w Danone Sp. z o.o. Prowadziła swoją działalność gospodarczą, a w roku 1998 założyła Fundację Komunikacji Społecznej, która doczekała się siostrzanej organizacji w Serbii pod nazwą SMart Kolektiv.

Ashoka jest międzynarodową organizacją, która wyszukuje i zrzesza wiodących przedsiębiorców społecznych wprowadzających innowacyjne i systemowe rozwiązania najbardziej palących problemów społecznych. Organizacja powstała w 1980 roku w Stanach Zjednoczonych i obecnie działa w ponad 80 krajach. Zrzesza ponad 3 000 członków. Od ponad 30 lat Ashoka inwestuje finansowo i profesjonalnie w wybitnych przedsiębiorców społecznych. Dla nich i przedsiębiorców biznesu Ashoka tworzy platformę współpracy oraz wymiany wiedzy i doświadczeń, by promować najlepsze rozwiązania problemów społecznych i zwiększać ich oddziaływanie. Wspólnie budujemy infrastrukturę społeczną i finansową, by wspierać rozwój innowacji społecznych na świecie. W tym celu tworzymy unikalne partnerstwa ze światem globalnego biznesu i środowiskiem akademickim.
W Polsce Ashoka istnieje od 1995 ROKU i do końca 2012 roku przyjęła do swojego grona 70 OSÓB, wiodących przedsiębiorców społecznych. Członkowie Ashoki w Polsce pracują na rzecz dzieci i dorosłych w kryzysie, ochrony środowiska naturalnego, niepełnosprawnych, długotrwale bezrobotnych, edukacji dzieci i młodzieży, budowania demokratycznego społeczeństwa i wielu innych. Wiele z prowadzonych przez nich działań wykracza poza terytorium naszego kraju.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Maróz

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.