O nietypowych kształtach i niesfornych liczbach

Wykład autorów książki „Matematyczna bombonierka”, XXI Festiwal Nauki w Warszawie, 24 września 2017 [1h08min]

Wbrew społecznym stereotypom matematyka może być ciekawa i intrygująca! Przekonywali o tym podczas wykładu w trakcie XXI Festiwalu Nauki matematycy dr Krzysztof Ciesielski i dr Zdzisław Pogoda – autorzy książki „Matematyczna bombonierka”, prezentując różne ciekawostki i anegdoty związane ze swoją dziedziną wiedzy.

Prelegenci, którzy w ubiegłym roku otrzymali za swoją książkę nagrodę „Złotej róży” dla najlepszej publikacji popularnonaukowej, podzieli swoje wystąpienie na dwie części. Część pierwsza poprowadzona przez dr. Krzysztofa Ciesielskiego, poświęcona została geometrii. W trakcie drugiej, dr Zdzisław Ciesielski mówił o zagadnieniach związanych z liczbami.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Dr Ciesielski przedstawił słuchaczom rozmaitości dwuwymiarowe i trójwymiarowe. Mowa była m.in. o płaszczakach, butelce Kleina i hipotezie Poincarégo (udowodnionej przez rosyjskiego matematyka Grigorija Perelmana). Dr Pogoda mówił przede wszystkim o różnych zagadkach związanych z liczbami pierwszymi. Wśród poruszonych przez niego zagadnień znalazły się liczby pierwsze Mersenne’a, sito Eratostenesa, liczby bliźniacze, trojaczki czy hipoteza Goldbacha.

Zapraszamy do obejrzenia wykładu

***

logo_festiwalnaukiInicjatywa organizacji Festiwali Nauki w Warszawie, zapoczątkowana przez prof. Davida Shugara (fizyka i biologa molekularnego, twórcy polskiej szkoły biofizyki molekularnej) narodziła się w Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego (ICM) UW we wrześniu 1996 roku. Dokumentem formalnie powołującym Festiwal było Porozumienie podpisane w grudniu 1996 roku przez Rektorów Uniwersytetu Warszawskiego, Politechniki Warszawskiej i Prezesa Polskiej Akademii Nauk. Dyrektorem Festiwalu Nauki w Warszawie został dr hab. Maciej Geller z Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego.

Od stycznia 2006 roku Festiwal nie jest już związany organizacyjnie z ICM. Jego animatorami są Wydział Fizyki UW i Instytut Biochemii i Biofizyki PAN, a oficjalnym reprezentantem, na mocy porozumienia Sygnatariuszy Porozumienia, pozostaje od początku Uniwersytet Warszawski. Od 2010 roku tytuł animatora otrzymał także Wydział Fizyki Politechniki Warszawskiej. W 2014 roku nowym dyrektorem Festiwalu została dr Zuzanna Toeplitz, związana z Wydziałem Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: festiwalnauki.edu.pl

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Festiwal Nauki w Warszawie

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.