Ochrona architektury drewnianej – konserwacja, rekonstrukcja, translokacja

Wystąpienie Sylwestra Czołomieja z Muzeum Rolnictwa im. Ks. K. Kluka w Ciechanowcu, wygłoszone na konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi podlaskiej i lubelskiej – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”, Białowieża, 28-29 marca 2014 r. [28min]

Posłuchaj wystąpienia w formie podcastu:

Sylwester Czołomiej z Muzeum Rolnictwa im. ks. K. Kluka w Ciechanowcu opowiedział jak krok po kroku należy postępować z popadającym w niełaskę drewnianym zabytkiem. Zaprezentował techniki renowacji takich obiektów, pokazał na przykładach jak postępować z niszczącymi drewno owadami. Ważnym elementem ochrony zabytków jest ich translokacja, Sylwester Czołomiej podkreślał, że nie jest zwolennikiem przenoszenia zabytków, ale często jest to jedyna szansa na zachowanie konkretnego obiektu dla potomnych.

***

Wykład wygłoszony został w ramach konferencji „Dziedzictwo kulturowe wsi podlaskiej i lubelskiej – wiedza, dobre praktyki, wyzwania”. Spotkanie odbyło się  w dniach 28-29 marca 2014 r. w Białowieży (woj. podlaskie). Zorganizowane zostało przez Fundację Wspomagania Wsi i Białowieski Park Narodowy.

Celem konferencji była refleksja nad rolą i znaczeniem dziedzictwa wsi dla społeczności lokalnych, a także nad możliwościami jego spożytkowania dla rozwoju tychże społeczności. Więcej na stronie:  www.fundacjawspomaganiawsi.pl

Zapraszamy także do zapoznania się z publikacją wydaną w 2011 roku przez Fundację Wspomagania Wsi. Książka „Rzecz o dziedzictwie na wsi. Rady, przykłady, informacje” opowiada głównie o tym, jak mądrze posługiwać się dziedzictwem dla dobra nas, współczesnych, i jak dzięki temu zachować je dla naszych dzieci i wnuków.

Książka w formie e-book lub w pdf. dostępna jest tutaj: www.fundacjawspomaganiawsi.pl

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.