Portrety władzy

Wykład „Portrety władzy” wygłoszony został przez prof. dr. hab. Antoniego Ziembę w ramach programu edukacyjnego do wystawy „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi”. Muzeum Narodowe w Warszawie, 23 sierpnia 2012 r. [1h03min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Pośmiertne złote maski faraonów, herby, portrety mieszczańskie, popiersia, monumenty, kolumny…Tak przez wieki przedstawiano ważne, wpływowe osoby. Były to swoiste „dokumenty tożsamości” określające status społecznych przedstawianych postaci.  

Fotografia (tak powszechna dziś) przejęła te funkcje, a portretowe wizerunki władzy uległy przewartościowaniu. Dziś mają wartość jedynie symboliczną, kolekcjonerską. Ponadto powszechność fotografii, dostęp do niej, spowodowała degradację wizerunku. Ikony współczesnej popkultury żyją wręcz negowania reguł wizerunkowych kultywowanych od stuleci. Czy sformalizowany portret jest jeszcze potrzebny? Czy ma szansę na powrót?

Wykład wygłosił  prof. dr hab. Antoni Ziemba – Kurator Zbiorów Dawnej Sztuki Europejskiej Muzeum Narodowego w Warszawie oraz pracownik Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego.

Cykl wykładów czwartkowych „Wywyższeni. Od faraona do Lady Gagi” towarzyszy wystawie o tej samej nazwie, dostępnej w Muzeum Narodowym w Warszawie. Wystawa otwarta jest do 23 września 2012 r. Poświęcona jest mechanizmom i ikonografii władzy. Jej celem jest ukazanie wszechobecności hierarchii od starożytności po współczesność.

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.