Prawo autorskie w organizacji pozarządowej z praktycznego punktu widzenia

Wywiad z prawnikiem Łukaszem Węgrzynem przeprowadzony przez Justynę Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi, 29 kwietnia 2015 r., Fundacja Wspomagania Wsi [32min]

– Czym jest utwór? Co powoduje, że utworem może być praktycznie wszystko, z czym spotykamy się na co dzień w swojej pracy?

– Co robić, żeby nieświadomie i przez niewiedzę prawa autorskiego nie łamać?

– Na co musimy uważać, kiedy organizujemy, a następnie publikujemy reportaż czy materiał filmowy z festynu, pikniku lub innej imprezy? Czy można rozpowszechniać wizerunek osób, które w nim uczestniczą?

– Na jakich zasadach możemy publikować materiały, artykuły, zdjęcia na naszych stronach internetowych? Kiedy i w jaki sposób możemy korzystać ze zdjęć i innych materiałów, które znaleźliśmy w sieci?

– Na czym polegają licencje otwarte – creative commons?

– Jakie prawo ma autor? W jaki sposób postępować, kiedy to ktoś inny łamie nasze prawa autorskie?

– Jakie obowiązki w stosunku do autora ma wydawca?

Na te i wiele innych ważnych pytań dla każdej organizacji pozarządowej odpowiada prawnik Łukasz Węgrzyn, z którym rozmawiała Justyna Duriasz-Bułhak z Fundacji Wspomagania Wsi.

Łukasz Węgrzyn – prawnik w Kancelarii Radców Prawnych Maruta i Wspólnicy

***

Nagranie dofinansowane z dotacji przyznanej w ramach programu Obywatele dla Demokracji (projekt „Nasza przestrzeń – nasza sprawa”, działanie: rozwój instytucjonalny), prowadzonego przez Fundację im. Stefana Batorego we współpracy z Polską Fundacją Dzieci i Młodzieży, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego (tzw. Funduszy EOG).

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.