Lista odtwarzania:

Przestrzeń Marka Rothki. Wojciech Fangor w rozmowie z Agnieszką Morawińską

W kolejnym spotkaniu z cyklu „Przestrzeń Marka Rothki. Wieczorne rozmowy” dr Agnieszka Morawińska (Dyrektor Muzeum Narodowego w Warszawie) rozmawia z Wojciechem Fangorem (malarzem i grafikiem). Muzeum Narodowe w Warszawie, 11 lipca 2013 r. [1h34 min]

On maluje tak jak ja! Nie jestem jedynym mięczakiem! – powiedzieć miał Wojciech Fangor, kiedy w latach 60. XX wieku pierwszy raz zobaczył dzieła Marka Rothki w galerii w Nowym Jorku.

Posłuchaj rozmowy w formie podcastu:

Dopiero po wyjeździe na Zachód zobaczyłem w albumach z reprodukcjami co się dzieje w Ameryce. Nawet byłem zaszokowany, bo po raz pierwszy zobaczyłem prace Marka Rothki. Facet maluje tak, jak ja malowałem! Troszkę inaczej, ale w podobnym duchu, podobna sprawa. Z jednej strony było to dla mnie potwierdzenie własnej pozycji, a z drugiej rozczarowanie, że nie jestem wyjątkiem – tymi słowami Wojciech Fangor po latach skomentował swoje artystyczne odkrycie dokonane po wyjeździe z Polski w 1961 roku.

Wojciech Fangor urodził się w 1922, a Mark Rothko w 1903 roku. Styl prac obu artystów jest podobny, ale obaj dochodzili do swoich najlepszych dzieł zupełnie innymi drogami. Obecnie Mark Rothko oraz Wojciech Fangor są uznanym na całym świecie artystami, a ich prace znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych na całym świecie.

W pierwszej części Wojciech Fangor przedstawia swoją młodość do lat 60. XX wieku – prywatne studia u Felicjana Kowarskiego i Tadeusza Pruszkowskiego, zaoczne ukończenie Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 1946 roku.

Cześć druga rozmowy dotyczyła pobytu artysty w Stanach Zjednoczonych. W 1970 roku Wojciech Fangor jako jedyny dotychczas polski artysta, miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. W latach 60. i 70.XX wieku stworzył serię obrazów z charakterystycznymi kołami i falami, wywołujących efekty optyczne, podobne do uzyskiwanych w sztuce op-artu.  Szybko został dostrzeżony przez krytykę artystyczną. Udało mu się zaistnieć zarówno w Europie, jak i w Stanach Zjednoczonych – stał się cenionym artystą, wykładowcą znanych uczelni artystycznych, autorem artykułów i esejów.

W trzeciej części dr Agnieszka Morawińska zapytała Wojciecha Fangora o różnice w kształtowaniu, nauczaniu młodych artystów w Polsce i Stanach Zjednoczonych.

***

W Muzeum Narodowym w Warszawie od 7 czerwca do 1 września 2013 r. trwać będzie wystawa „Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie”. Jest to pierwsza w Polsce monograficzna prezentacja znakomitego współtwórcy szkoły nowojorskiej, znanego przede wszystkim z wielkoformatowych abstrakcji określanych jako „malarstwo pól koloru”. Wystawa tego wielkiego mistrza sztuki XX wieku zamyka Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Mark Rothko – urodzony jako Marcus Rothkowicz 25 września 1903 roku w Dźwińsku w Rosji (dawniej Dyneburg, obecnie Daugavpils na Łotwie), w 1913 roku wyemigrował z rodziną do Ameryki. Tam ukończył szkołę w Portland, w stanie Oregon, następnie studiował w Yale, aż w końcu osiadł w Nowym Jorku czasów wielkiego kryzysu. Należał do pokolenia, które stworzyło wielką sztukę amerykańską, interesował się filozofią, muzyką i teorią sztuki, był również stałym bywalcem świetnych muzeów nowojorskich. Otacza go legenda mrocznego mistrza – Rembrandta swoich czasów, a jego obrazy biją dziś rekordy cenowe na międzynarodowych rynkach sztuki, jednak w Polsce pozostaje dotąd niemal nieznany.

***

Nagranie jest własnością Wszechnica.org.pl oraz Muzeum Narodowego w Warszawie. W sprawie jego dalszego wykorzystania prosimy o kontakt.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.