Stosunki Transatlantyckie

Wystąpienie Ambasadora Lee Feinsteina w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie, 13 kwietnia 2011 [1h01min]

Lee Feinstein, Ambasador USA w Polsce – Stosunki Transatlantyckie, Akademia Leona Koźmińskiego w Warszawie, 13 kwietnia 2011 [1h01min]

Here you can read a short summary from Ambassador Feinstein’s speech written by Evelyn Stacey – student from Pepperdine University in the U.S., an intern at the Rural Development Foundation

Lee Feinstein, Ambasador USA w Polsce, wygłosił wykład pt. „Transatlantic Relations Today” w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

W spotkaniu udział wzięli studenci ALK i innych warszawskich uczelni, naukowcy, badacze problematyki politycznej, gospodarczej i amerykanistycznej, a także przedstawiciele mediów. Spotkanie zostało zorganizowane wspólnie przez Ambasadę USA w Polsce, Akademię Leona Koźmińskiego i Ośrodek Studiów Amerykańskich UW.

Pan Lee Feinstein pełni swoją misję w Polsce od 20 października 2009 r., kiedy złożył listy uwierzytelniające na ręce Prezydenta RP. W dotychczasowej historii stosunków między Polską a Stanami Zjednoczonymi jest 25. ambasadorem USA w Polsce.

– Stany Zjednoczone opierają swoją politykę wobec Polski na trzech filarach – przypomniał w swoim wystąpieniu. Pierwszy z nich wiąże się z budowaniem demokracji , co nieustannie wymaga wsparcia w wielu rejonach świata, zwłaszcza w Azji Środkowej i Afryce Północnej, ale może nawet bardziej w krajach objętych tzw. Partnerstwem Wschodnim: Gruzji, Ukrainie, Białorusi. Szczęśliwie Polska ma już ten czas za sobą, a nasza demokracja jest stabilna.

Kolejny filar to dobrobyt. Lee Feinstein podkreśla, że inwestycje amerykańskie w Polsce są duże, a będą jeszcze większe, widzi bowiem spore możliwości we współpracy gospodarczej między oboma krajami . Inwestowanie w kraju wzrostu gospodarczego, jakim jest Polska, to duża sznasa dla amerykańskich funduszy. Dobrobytowi ma też służyć wymiana intelektualna między oboma krajami, w tym wymiana studentów w ramach kilku porogramów stypendialnych. Feinstein zapewnił, że od kiedy jest ambasadorem Stanów Zjednoczonych w Polsce, a więc przez ostatnie dwa lata znacząco wzrosła ilośc wiz udzielanych Polakom na wyjazd do USA, a co jest szczególnie budujące to to, że więcej Polaków wyjeżdża do USA w celach naukowych, zawodowych, wymiany do doświadczeń na polu profesjonalnym. Zadeklarował również podwojenie zaangażowania Fundacji Fulbrighta w wymianę młodych naukowców z Polski.

Trzeci filar to bezpieczeństwo. Tu Polska, jako aliant Stanów Zjadnoczonych i aktywny uczestnik NATO, stanowi istotne wsparcie dla polityki bezpieczeństwa realizowanej przez Stany Zjednoczone.

Główne przesłanie wykładu Lee Feinsteina opierało się na tezie, że Unia Europejska i Stany Zjednoczone razem stanowią nowy punkt ciężkości we współczesnym świecie i tworząc wspólnie rodzaj porozumienia transatlantyckiego, są w stanie wyznaczać kierunki rozwoju i konkurencji alternatywne do nowych rosnących ośrodków, takich jak Chiny czy Brazylia.

Przed objęciem funkcji Lee Feinstein zajmował szereg wysokich stanowisk w amerykańskim Departamencie Obrony i Departamencie Stanu. Był dyrektorem ds. planowania polityki, doradzał odnośnie celów i zadań strategicznych w obszarze polityczno-wojskowym. Podczas kampanii prezydenckiej senator Hillary Rodham Clinton zajmował stanowisko dyrektora ds. bezpieczeństwa narodowego, a w czasie wyborów był niezależnym doradcą prezydenta Baracka Obamy ds. polityki zagranicznej. Po wyborach pracował w prezydenckiej ekipie na okres przejściowy, a następnie był doradcą w biurze sekretarz stanu Hillary Clinton.

Jako wykładowca w Foreign Policy Studies w Brookings Institution oraz wicedyrektor ds. analiz i członek zarządu w Radzie Stosunków Międzynarodowych Lee Feinstein opublikował szereg prac na temat bezpieczeństwa narodowego USA, polityki zagranicznej i instytucji międzynarodowych. Z jego opinii korzystali Newt Gingrich i George Mitchell, kierujący utworzoną przez Kongres USA dwupartyjną grupą zadaniową ds. Narodów Zjednoczonych. Współprzewodniczył ponadpartyjnej grupie zadaniowej Rady Stosunków Międzynarodowych ds. wzmocnienia czołowej roli USA w Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Pan Lee Feinstein doradzał też organizacji Human Rights First. Jest uznanym autorytetem w zakresie mechanizmu „Responsibility to Protect” („odpowiedzialność za ochronę”). Jest autorem raportu „Darfur and Beyond: What is Needed to Prevent Mass Atrocities”, który wykorzystano w wyróżnionej nagrodą Emmy multimedialnej publikacji Rady Stosunków Międzynarodowych pt. „Crisis Guide-Darfur”. Wspólnie z Todem Lindbergiem napisał książkę „Means to an End: U.S. Interest in the International Criminal Court”, wydaną przez Brookings Institution Press.

Lee Feinstein ukończył prawo międzynarodowe na Georgetown University, stopień magistra nauk politycznych zdobył na City University of New York, a licencjat na Vassar College. Żona ambasadora, Elaine Margaret Monaghan, jest z pochodzenia Szkotką, jako korespondentka zagraniczna relacjonowała konflikt w Kosowie, rozmowy pokojowe w Irlandii Północnej oraz wydarzenia w byłym bloku sowieckim. Mają dwoje dzieci.

www.kozminski.edu.pl

[2012]

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.