Zaburzenia zachowań psów. Potrzeby psa

Potrzeby psa dzielą się na elastyczne i nieelastyczne. Ich zaniedbanie może doprowadzić nawet do śmierci zwierzęcia. Z Jolantą Łapińską, lekarką weterynarii, zoopsycholożką rozmawia Anna Zielińska, Fundacja Wspomagania Wsi, 10 maja 2013 r [19min]

Potrzeby nieelastyczne to te niezbędne do przeżycia, czyli: potrzeba jedzenia, snu, pielęgnacji, bezpieczeństwa. Należy pamiętać, że pies potrzebuje białka (co najmniej 16% w całym posiłku), nie może zatem być wciąż karmiony węglowodanami (np. chlebem). Dietę psa zdradza jego sierść – jeśli jest lśniąca i gładka oznacza, że pies otrzymuje zbilansowane posiłki.  

Do prawidłowego, głębokiego odpoczynku pies przybiera pozycję na boku. Buda powinna posiadać określone wymiary – nie może być za mała (pies powinien zmieścić w pozycji leżącej) ani zbyt duża, bo wtedy nie będzie w stanie ogrzać jej swoim ciałem.  Buda wyścielona powinna być słomą. Wiele psów przez zimowe miesiące nie śpi wystarczająco efektywnie, co może doprowadzić do zaburzeń zachowania.

Pies powinien czuć się bezpiecznie, tzn. posiadać własne miejsce, azyl w którym nikt nie będzie go niepokoił czy przeszkadzał.

Elastyczną potrzeba psa jest ruch i eksplorowanie. Bez potrzeb elastycznych pies przeżyje, ale jakość jego życia będzie bardzo niska. Także psy, które przebywają w domu z ogrodem, potrzebują wychodzenia poza określony teren.

Jakie zaburzenia obserwowane są u psów, których potrzeby nie są zaspokajane? Frustracja zwierzęcia może prowadzić do ucieczek, kopania dołów, nerwowego, ciągłego chodzenia wzdłuż ogrodzenia, prób odgryzienia ogona czy łap, a nawet śmierci.

Czym różni się komunikacja agresywna od agresji? Komunikacja agresywna nie jest patologią. Jeśli pies staje bokiem, odwraca łeb i oblizuje się, kłapie zębami wydaje komunikat „odejdź!”. Zachowanie nienormalne to takie, kiedy pies nie ostrzega w żaden sposób i atakuje. Są różne podłoża agresji: defensywna i ofensywna, macierzyńska, na tle lękowym. Jak wychować zrównoważonego psa? Przede wszystkim umożliwić szerokim kontakt z ludźmi i innymi psami od 3 do 12 tygodnia życia szczeniaka. To najważniejszy okres w życiu psa, który determinuje dalsze relacje zwierzęcia z innymi psami i ludźmi.

Wywiad zrealizowany został w ramach serwisu „Zwierzęta na wsi” Witryny Wiejskiej. 

Licencja Creative Commons
Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.