Zawód: prawnik

Agnieszka już w liceum wiedziała, że chce chce studiować nauki prawne, zatem Wydział Prawa i Administracji był naturalnym wyborem jej dalszej ścieżki edukacji. Fundacja Wspomagania Wsi, 5 lutego 2013 r. [17min]

Dziś nasza rozmówczyni jest na piątym roku studiów. Przyznaje, że aby dostać się na ten kierunek należy dobrze przygotować się do matury. Warto również porozmawiać ze studentami prawa, zapytać o atmosferę panującą na wydziale – to ułatwi wybór uczelni.

Jak mówi Agnieszka, już na studiach warto zaangażować się w staże i praktyki. „Im wcześniej, tym lepiej” – dodaje. Dzięki temu poznaje się specyfikę środowiska prawniczego, łatwiej jest wejść na rynek pracy. Agnieszka jest tego świetnym przykładem – na czwartym roku studiów rozpoczęła pracę w kancelarii radcy prawnego.

Jak zasobny portfel musi mieć student opuszczający rodzinny dom? Utrzymanie się w Warszawie nie jest tanie, początkujący student wyda około tysiąc złotych miesięcznie. Gdzie szukać środków, jeśli rodzice mają ograniczone możliwości wsparcia? Tutaj pomocą służy szereg organizacji wspierających studentów, jak np.  Fundacja Edukacyjna Przedsiębiorczości prowadząca Program Stypendiów Pomostowych. Z takiego programu korzystała także Agnieszka. Ponadto studenci już od pierwszego roku mogą ubiegać się o stypendia socjalne, a w kolejnych latach także stypendia naukowe. Połączenie kilku stypendiów może okazać się znaczącym, comiesięcznym zastrzykiem gotówki.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Programu Stypendiów Pomostowych. Program adresowany jest do maturzystów, którzy: zostali właśnie przyjęci na I rok dziennych studiów magisterskich na uczelnię państwową w Polsce, pochodzą ze wsi lub miast do 20 tys. mieszkańców, pochodzą z rodzin o bardzo niskich dochodach, osiągają dobre wyniki w nauce. Fundacja Wspomagania Wsi jest jednym z partnerów programu. Więcej informacji znajduje się na stronie: www.stypendia-pomostowe.pl

***

Rozpoczęliśmy cykl wywiadów pt. „Zanim wyjedziesz na studia”.Wywiady skierowane są do gimnazjalistów i licealistów, którzy wkrótce wybierać będą dalszą ścieżkę edukacji. Poprzez rozmowy z ich starszymi kolegami – studentami i młodymi absolwentami chcemy przybliżyć im: jak i kiedy należy przygotować się do wyboru studiów, które cechy, pasje, umiejętności, mocne strony ułatwiają studiowanie danego kierunku, których przedmiotów i jakiego rodzaju egzaminów należy się spodziewać, ile czasu, energii i pieniędzy należy na studiowanie przeznaczyć i wreszcie – co studenci ostatnich lat nauki planują robić w przyszłości? Jak przygotowują się do wejścia na rynek pracy?

Do krótkich (około 15-20 minutowych rozmów) zapraszamy słuchaczy studiów dziennych, zaocznych i wieczorowych ostatnich lat nauki (III-V rok) różnych kierunków oraz młodych absolwentów. Rozmawiać będziemy w siedzibie Fundacji Wspomagania Wsi (Warszawa, ul. Belottiego 1) bądź w dowolnym miejscu na terenie Warszawy. Osoby zainteresowane wzięciem udziału w cyklu „Zanim wyjedziesz na studia” prosimy o kontakt z Magdaleną Kowalczyk (mkowalczyk@fww.org.pl lub telefon: 22 636 25 70).

Zapraszamy do współtworzenia Wszechnicy!

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.