Znaki zodiaku. Gwiazdozbiory zodiakalne

Wykład Pawła Ziemnickiego, Kawiarnia Naukowa 1a, 12 stycznia 2017 [0h46min]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Po 2,5 tysiącach lat znaki zodiaku trzeba poddać weryfikacji. Dlaczego Baran powinien być obecnie Rybą oraz czemu znaków zodiaku powinno być o jeden więcej tłumaczył w Kawiarni Naukowej 1a Paweł Ziemnicki, dziennikarz specjalizujący się w tematyce kosmicznej.

Babilońscy astronomowie w VII w. p.n.e. podzieli drogę „wędrówki” Słońca widzianego z Ziemi na dwanaście równych odcinków, w których powinno się ono znajdować na tle odpowiadających im gwiazdozbiorów – odtąd mówimy o gwiazdozbiorach zodiakalnych i znakach zodiaku. Gość spotkania tłumaczył, dlaczego na skutek zmian ruchu precesyjnego Ziemi (czyli zmiany kierunku osi obrotu naszej planety), zlekceważenia różnej wielkości gwiazdozbiorów oraz pominięcia trzynastego gwiazdozbioru Wężownika nasza gwiazda ustawia się obecnie w okresach przypisywanych poszczególnym znakom zodiaku na tle innych konstelacji, niż widzieli to Babilończycy.

Słuchacze wykładu Pawła Ziemnickiego mogli się również dowiedzieć, że w pasie zodiaku (czyli drodze, po jakiej „wędruje” po niebie Słońce obserwowane z Ziemi) można również obserwować Księżyc oraz planety Układu Słonecznego. Prelegent wytłumaczył, na skutek jakich procesów zachodzących w kosmosie mogą one „odwiedzić” w ciągu roku znacznie więcej konstelacji, niż robi to nasza gwiazda.

Zapraszamy do obejrzenia nagrania wykładu

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.