Powstanie w getcie warszawskim
Powstanie w getcie warszawskim rozpoczęło się 19 kwietnia 1943 roku i trwało do połowy maja. Było pierwszym miejskim powstaniem w Europie okupowanej przez Niemcy. Przeciwko niemieckim formacjom zbrojnym wystąpiło kilkuset żołnierzy ŻOB i ŻZW. Zryw wybuchł w reakcji na likwidację getta, którą Niemcy rozpoczęli latem 1942 roku.
Listę zawartych tu materiałów otwiera rozmowa z dr. Maciej Kozłowskim. Historyk i b. ambasador RP w Izraelu podczas wywiadu umieszcza Holokaust w szerokim kontekście, a także opisuje jego przebieg. Kolejny materiał to wykład dr. Marcina Urynowicza, które opisuje rolę juderatów, które powstały na polecenie władz niemieckich i pełniły funkcję żydowskiej administracji w gettach. W następnym wykładzie Robert Markiewicz opisuje genezę, przebieg i skutki powstania w getcie warszawskim. Dopełnieniem wszystkich materiałów jest relacja Krystyny Budnickiej (Heny Kuczer), która powstanie w getcie warszawskim przetrwała w bunkrze, w którym ukrywała się wraz z rodziną przez 9 miesięcy. Wybór zamyka wykład prof. Jacka Leociaka, który nie tylko opisuje życie w podziemiach getta, ale też opowiada, co do dziś kryje pod ziemią osiedle mieszkaniowe Muranów, które stanęło na gruzach dzielnicy żydowskiej.
Polecamy też cykl wykładów Nili Amit poświęcony narodzinom współczesnego państwa żydowskiego i cykl wykładów dr. Macieja Kozłowskiego, w których historyk opisuje korzenie Holokaustu.
Po wysłuchaniu wykładów, warto zapoznać się również z cyklem, który opisuje losy społeczności żydowskiej w Polsce powojennej.