Po co nam cyklotrony

Wykład dr. Pawła J. Napiorkowskiego zorganizowany w Środowiskowym Laboratorium Ciężkich Jonów w Uniwersytecie Warszawskim w ramach Dnia Odkrywców Kampusu Ochota [1 kwietnia 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Cyklotrony to rodzaj urządzeń, które służą do przyspieszania cząstek do bardzo dużych prędkości. Mają one wiele zastosowań, między innymi w medycynie, fizyce jądrowej, produkcji izotopów, w badaniach naukowych i przemyśle.

W medycynie, cyklotrony są używane do produkcji radioizotopów, które są wykorzystywane w diagnostyce i terapii chorób nowotworowych. Przy użyciu cyklotronów, można przyspieszyć cząstki do takiej prędkości, że rozpadają się i wytwarzają radioizotopy. Te radioaktywne izotopy mogą być używane do wykrywania chorób, jak również do niszczenia nowotworowych komórek.

W fizyce jądrowej, cyklotrony są używane do przyspieszania cząstek do bardzo wysokich energii. Dzięki temu można badać zjawiska, które zachodzą na poziomie atomowym i jądrowym. Takie badania pomagają nam zrozumieć właściwości materii, a także przyczyny i skutki różnych zjawisk.

W przemyśle, cyklotrony są wykorzystywane do badań jakości produktów, jak również do produkcji nowych materiałów. Mogą one również pomóc w usuwaniu odpadów radioaktywnych, a także w oczyszczaniu środowiska.

W skrócie, cyklotrony są niezwykle ważnym narzędziem w dziedzinie nauki, medycyny i przemysłu. Są one niezbędne do przyspieszania cząstek do wysokich prędkości i badania różnych zjawisk, co pozwala na rozwój nauki i technologii oraz poprawę jakości życia.

Dr Paweł J. Napiorkowski – Środowiskowe Laboratorium Ciężkich Jonów, Uniwersytet Warszawski

 


Wykład zorganizowany w ramach imprezy Dzień Odkrywców Kampusu Ochota na Uniwersytecie Warszawskim


 

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.