15 lat żeglowania w Arktyce co się zmieniło?
Wykład Michała Brennka w ramach cyklu Fascynująca ziemia – promocja badań z zakresu nauk o ziemi, Instytut Geofizyki PAN [13 marca 2024 r.]
Posłuchaj wykładu w formie podcastu:
Podczas webinarium zerkniemy na Arktykę pod zupełnie innym kątem, bo z pokładu jachtu. Jachty są coraz częstszymi gośćmi w wielu stacjach badawczych, a turyści zapuszczają się w coraz dziksze zakątki dalekiej północy. To nic nowego, bo od wielu lat pomagają naukowcom dostać się do tych bardziej niedostępnych miejsc. Zerkniemy na wyzwania z jakimi wiąże się żeglowanie na dalekiej północy. Jak szybko zmieniające się warunki w Arktyce postrzegają turyści? Jak zarządza się ryzykiem? Co zmieniło się w regulacjach i podejściu armatorów i kapitanów do prowadzenia rejsów w tak ciekawym, ale wymagającym rejonie? I wreszcie co pociąga turystów i kapitanów do żeglowania w tych trudniejszych warunkach?
Michał Brennek – doktorant w Zakładzie Fizyki Atmosfery IGF PAN, po ucieczce z sektora IT, pracował na morzu na pokładzie wielu – jak sam mówi – statków do przewożenia żagli. Uczy nawigacji i radia w ramach Royal Yachting Association. Naukowo zajmuje się meteorologią tropikalną.
Projekt Instytutu Geofizyki PAN, „Fascynująca Ziemia” jest finansowany ze środków budżetu państwa w ramach programu Ministra Edukacji i Nauki pod nazwą „Nauka dla Społeczeństwa”.