„Adam mnie w jebłce ukusił…”

Wykład dr. Stanisława Henryka Falkowskiego i prof. Pawła Stępnia zorganizowany w ramach Szkoły Otwartej w Liceum im. T. Reytana w Warszawie, 30 października 2013 r. [1h46min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Wykład dr. Stanisława Henryka Falkowskiego i prof. Pawła Stępnia o Śmierci w utworze „Rozmowa mistrza Polikarpa…” i w innych dziełach pisarzy i malarzy na przestrzeni lat.

– Mówiąc o śmierci mamy pewność, że nasi słuchacze przynajmniej ze względu na temat, choć przez pierwsza chwilę, będą nadstawiać uszu. Fascynuje nas i pociaga świat wyobrażeń triumfów śmierci – powiedział profesor Paweł Stępień. Średniowiecze i wczesne czasy nowożytne mają nam wiele do zaoferowania, jeśli chodzi o poruszające obrazy triumfu i obecności śmierci.

O czym mówi tekst „Rozmowy mistrza Polikarpa ze Śmiercią”? Czy przedstawia nam tylko dziwaczny, straszny, niekiedy dla nas dziś już śmieszny, obraz potęgi śmierci która dławi wszystko co żyje? Czy tekst ten jest obrazem wpisującym się w jakąś nadmierną lękliwość ludzi tamtych czasów? Czy też obraz ten potwierdza wyobrażenia nasze o chorobliwej fascynacji, która miałaby być znamieniem późnego średniowiecza? O czym właściwie jest polska „Rozmowa mistrza Polikarpa ze Śmiercią” i jaki jest nadrzędny sens tego utworu?

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Kultura

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.