Ameryka po wyborach

Wywiad z prof. Bohdanem Szklarskim, Fundacja Wspomagania Wsi, 29 listopada 2016 [1h17]

Wybór Donalda Trumpa na prezydenta Stanów Zjednoczonych stanowił szok dla liberalnie nastawionej części amerykańskiego społeczeństwa i wielu stolic europejskich. Co przesądziło o sukcesie kontrowersyjnego miliardera oraz jakie konsekwencje będzie mieć jego prezydentura dla USA i świata zapytaliśmy prof. Bohdana Szklarskiego.

Amerykanista mówił w rozmowie z Wszechnicą, że o zwycięstwie Trumpa zdecydowało wyrażenie dawno odczuwanych obaw i emocji językiem, na który nie mógł pozwolić sobie żaden polityk. Jako kandydat na prezydenta zaprezentował się jako wiarygodny wyraziciel emocji zarówno biznesmena jak i robotnika, którzy niechętnie patrzą na „polityczną klasę próżniaczą”.

Prof. Szklarski zastanawiał się, czy nowy prezydent jest w stanie sprawować władzę bez udziału waszyngtońskich elit. Zwrócił uwagę, że jednoczesne mianowanie Reince’a Priebusa, szefa Partii Republikańskiej, na kierownika administracji Białego Domu, i Stephena Bannona, szefa skrajnie prawicowego portalu Breitbart.com, na głównego doradcę, pozwala sądzić, że Trump będzie balansować między frakcjami.

Mówiąc o polityce zagranicznej nowego gospodarza Białego Domu, amerykanista podkreślił, że w dyplomacji słowa mają ogromne znaczenie. Nieprzemyślane wypowiedzi Trumpa mogą ośmielać antydemokratyczne siły na całym świecie. Prof. Szklarski nie wykluczył też, nowy prezydent zawrze „biznesowe porozumienie” z Władimirem Putinem w sprawie Ukrainy i Syrii.

Więcej w załączonym filmie z wywiadu. Zapraszamy do oglądania.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.