Amonity – władcy mezozoicznych mórz
Wykład dr. Daniela Tyborowskiego, Środowe spotkania z dziejami Ziemi, Fundacja Wspomagania Wsi, 20 maja 2020 [1h03min]
Amonity to kolejne kopalne zwierzęta, które bierze na warsztat dr Daniel Tyborowski w naszym cyklu „Środowe spotkania dziejami Ziemi”. Te wymarłe głowonogi największą różnorodność form osiągnęły w jurze i kredzie. Paleontolog podczas wykładu podważa m.in. utarte mity na temat ich budowy. Referuje też dyskusję, w której znaczący głos mają polscy uczeni, dotyczącą tego, czy amonity cechował dymorfizm płciowy.
Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:
Amonity to wymarłe głowonogi, które największą różnorodność form osiągnęły w jurze i kredzie. Podobnie jak w przypadku trylobitów, ze względu na wielość i bardzo szybką ewolucję tych zwierząt ich skamieniałości używa się do badań biostratygraficznych, paleośrodowiskowych czy w paleogeografii, o czym można posłuchać m.in. we wcześniejszym wykładzie o mapach dawnej Ziemi.
Dr Daniel Tyborowski podczas prelekcji podważa m.in. utarty wizerunek amonitów, które na wielu rysunkach przedstawia się jako „ośmiornicę wetkniętą w muszlę”. Paleontolog wyjaśnia, że nie ma ku temu podstaw. Nawet w przypadku unikatowych stanowisk paleontologicznych, jak Solnhofen w Bawarii, gdzie zachowały się liczne tkanki miękkie wielu zwierząt, nie znaleziono nigdy takiego okazu amonita.
Naukowiec referuje również dyskusję, czy amonity cechował dymorfizm płciowy. Wkład w tę debatę miał polski uczony, prof. Henryk Makowski z Uniwersytetu Warszawskiego, który w latach 60. XX w. wysunął taką koncepcję równoległe z brytyjskim badaczem J.H. Callomonem. Inna, której autorem jest również Polak – prof. Bronisław Matyja, głosi że zwierzęta te cechował polimorfizm rozwojowy, czyli różnorodność form w zależności od środowiska, w którym występowały.
Więcej w nagraniu wykładu dr. Daniela Tyborowskiego, który w całości poświęcił amonitom.
PW
Organizator wykładu:
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.