Analiza palinologiczna i jej zastosowanie w biostratygrafii i rekonstrukcjach paleośrodowiskowych

Zapraszamy na wykład dr Mariusza Niechwedowicza z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego [23 stycznia 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Zapraszamy na wykład, podczas którego dr Mariusz Niechwedowicz z Wydziału Geologii Uniwersytetu Warszawskiego opowie o palinologii. Palinologia w geologii bierze pod lupę (czy raczej pod mikroskop) szczątki pyłków lub innych mikroskamieniałości. O czym świadczy ich obecność w osadach? W jaki sposób palinolodzy odkrywają historię Ziemi?

… Chciałbym opowiedzieć dzisiaj państwu o palinologii, o analizie palinologicznej i o praktycznych zastosowaniach w rekonstrukcjach biostratygraficznych. Palinologia zajmuje się pyłkami, zarodnikami roślin oraz mikroskopijnymi organizmami planktonicznymi o organicznych ściankach, które nazywamy ogólnie palinomorfami. Ze względu na genezę wyróżniamy palinomorfy pochodzenia lądowego, oraz palnimorfy morskie.

Palinologia ma zastosowanie w geologii (taksonomia, biostratygrafia, paleoekologia), archeologia (odtworzenie składu i struktury roślinności, oddziaływanie człowieka na przyrodę) i kryminalistyce (ślady jakie pozostawiają rośliny na odzieży i obuwiu).

Dzisiaj zajmiemy się głównie geologią, w szczególności palinologią morska. Jednym z podstawowych plusów palinologii jest to że do badań potrzebujemy stosunkowo małych próbek.  W litologiach ilastych wystarczy tylko 10 gram, w węglanowych do 500 gram. Tylko tyle wystarczy by mieć bogatą próbkę do badań. Zwykle pobieramy około 100 gram. Próbki pobieramy w stanowiskach osłoniętych. W czasie pobierania istnieje wysokie zagrożenie zanieczyszczenia próbki. Dlatego trzeba zwracać wyjątkową uwagę na stan miejsca , zanieczyszczenie próbki może prowadzić do błędnych interpretacji.

Pobraną próbkę rozkruszamy, która to czynność wymaga również wymaga naszej uwagi, w szczególności każdorazowego oczyszczania narzędzia. Niemniej to że potrzebujemy stosunkowo małych próbek jest bardzo przydatne, np. w czasie prac wiertniczych, co ma znaczenie w przemyśle naftowym. Często pobieramy fitoplankton organiczny z osadu rzecznego, jeziornego, czy morskiego. Potrzebujemy do tego kilku centymetrów niezwięzłej skały, w której też są zachowane palinomorfy….

Zapraszamy do wysłuchania wykładu.

dr Mariusz Niechwedowicz – Koło Naukowe Paleobiologów Terenowych. Koło Naukowe Paleobiologów Terenowych to studencka organizacja działająca przy Wydziale Geologii UW.


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.