Biegunowe stacje dryfujące

Jak najlepiej prowadzić badania polarne [luty 2023]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Pomysł, aby korzystać z dryfu lodu morskiego do badań naukowych zawdzięczamy Fridtjofowi Nansenowi podczas jego wyprawy na statku Fram. Pierwsza stacja dryfująca w regionach polarnych powstała w 1937 roku i należała do ZSRR. Zatem czy można dryfować w lodzie i prowadzić badania naukowe?


Jerzy Giżejewski – geolog, od 1991 roku pracownik Zakładu Badań Polarnych i Morskich IGF PAN, kierownik XIV i XIX Wyprawy PAN na Spitsbergen, zajmuje się współczesnymi osadami morsko- i limno-glacjalnymi. Webinarium poprowadzone w ramach projektu EDU-ARCTIC.PL – realizowanego przez Instytut Geofizyki PAN.

wykład przeprowadzony we współpracy z Instytutem Geofizyki PAN.

 


 

Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.