Brazylia – polityczne igrzyska

Spotkanie z cyklu „Czwartki Razem” z Adamem Traczykiem z Fundacji Geo.Lab i dr Janiną Petelczyc, specjalistką od polityki społecznej Brazylii współpracującą z Fundacją Terra Brasilis. Państwomiasto, 28 kwietnia 2016 [1h17min]

Współczesny kryzys polityczny w Brazylii był przedmiotem kolejnego spotkania z cyklu „Czwartki Razem”. W dyskusji udział wzięli współzałożyciel Fundacji Global.Lab Adam Traczyk oraz specjalistka od polityki społecznej Brazylii współpracująca z Fundacją Terra Brasilis dr Janina Petelczyc.

Zdaniem uczestników spotkania największe państwo w Ameryce Południowej znalazło się obecnie po raz kolejny na zwrotniku historii. Dzięki reformom społecznym zapoczątkowanych w 2003 roku przez lewicowego prezydenta Luiza Inácio Lulę da Silvę i kontynuowanych przez jego następczynię Dilmę Rousseff udało się zmniejszyć nierówności społeczne, które od powstania państwa w 1822 roku stanowią jeden z jego największych problemów. Rozwój zaczął jednak hamować w 2013 roku, a protesty społeczne wznoszone początkowo pod lewicowymi hasłami zostały podchwycone przez prawicę.

Prawicowa opozycja pod wodzą szefa izby deputowanych Eduardo Cunha dąży obecnie do impeachmentu prezydent Rouseff. Zarzuca jej, że w celu ukrycia deficytu budżetowego chciała bez zgody parlamentu zaciągnąć pożyczkę z Banku Brazylii. Sukces opozycji może doprowadzić do przejęcie władzy przez prawicę i odwrót od reform społecznych zainicjowanych przez obecnie rządzącą lewicową administrację.

Więcej za załączonym w filmie z dyskusji. Zapraszamy do oglądania.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.