Broń jądrowa w walce z fałszerzami win

Wykład dr. Pawła J. Napiorkowskiego zorganizowany w ramach Dni Otwartych Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego, 14 kwietnia 2018 [0h43min]

Winiarze z Bordeaux zwrócili się z prośbą do tamtejszego uniwersytetu z prośbą o pomoc w określeniu wieku butelek wina z 1900 roku, które – jak sądzili – mogły być fałszywie datowane. W sukurs przyszli im fizycy jądrowi, którzy opracowali metodę datowania z użyciem izotopu cezu-137. Jak im się to udało i co ma z tym wspólnego broń jądrowa opowiedział podczas wykładu w ramach Dni Otwartych Kampusu Ochota UW dr Paweł J. Napiorkowski.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Cez-137 występuje w środowisku naturalnym jedynie w wyniku wybuchów jądrowych i awarii elektrowni atomowych. Nie może go więc zawierać wino, które powstało przed 1945 rokiem, kiedy przeprowadzono pierwszy test bomby jądrowej. Opierając się na tym założeniu oraz danych pomiarowych z badań obecności cezu-137 w środowisku naturalnym z poszczególnych lat fizycy jądrowi z Uniwersytetu w Bordeaux opracowali metodę pozwalającą określić, czy wina datowane na okres wcześniejszy niż początek ery atomowej faktycznie pochodzą z tego okresu.

Więcej w nagraniu wykładu:

  • skąd cez-137 bierze się w winie?
  • jak dokładna jest metoda jego datowania w oparciu o ten izotop?
  • dlaczego ustalanie wieku wina przy użyciu izotopu węgla c-14 jest niepraktyczne?
  • co może powiedzieć o winie skład pierwiastkowy butelki?
  • inne problemy i ciekawostki związane z datowaniem wina

PW

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.