Być lekarzem – wywiad z prof. Henrykiem Skarżyńskim
Wywiad red. Pawła Walewskiego (Polityka) z wybitnym lekarzem i naukowcem – prof. Henrykiem Skarżyńskim, zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, Warszawa, 17 lutego 2014 r. [1h15min]
Posłuchaj wywiadu w formie podcastu:
17 lutego 2014 r. gościem Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie był wybitny lekarz i naukowiec – prof. Henryk Skarżyński. Rozmowę z profesorem poprowadził redaktor tygodnika Polityka, z wykształcenia też lekarz – red. Paweł Walewski.
Spotkanie z prof. Henrykiem Skarżyńskim, Dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu odbyło się pod hasłem „Być lekarzem”. To nie przypadek. Profesor Skarżyński znany jest bowiem nie tylko jako twórca Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach i otochirurg, który wykonał wiele pionierskich w świecie operacji, ale także – czy może przede wszystkim – jako lekarz z powołania, dla którego najważniejsze jest dobro pacjenta. Właśnie relacjom lekarz-pacjent poświęcony był wywiad, jaki z profesorem Skarżyńskim przeprowadził red. Paweł Walewski z „Polityki”.
– Kiedyś pacjent przychodził do lekarza, teraz zgłasza się do specjalisty, który pracuje jak komputer. Lekarz jest zobowiązany do tego, by wszystko dokumentować – pisze więc i wypełnia odpowiednie rubryki zamiast wykorzystać czas na rozmowę z pacjentem, skupić się na jego dolegliwościach i problemach. Jeżeli nie wypełnił wszystkich formalności, których jest coraz więcej i więcej, to mu nikt za taką konsultację nie zapłaci. Nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko rosną koszty takiej obsługi administracyjnej – mówił w Kawiarni Naukowej prof. Henryk Skarżyński. – W Kajetanach lekarze mogą skoncentrować się na pacjencie, bo staramy się, by mieli do pomocy osoby, które wypełniają dokumenty. Taka organizacja pracy jest jednak kosztowna i nie wszystkie ośrodki mogą sobie pozwolić na zatrudnianie dodatkowych pracowników – dodał Profesor.
Ostatnio kładzie się nacisk na rolę pacjenta w leczeniu. Coraz częściej podkreśla się, że pacjent powinien wiedzieć, na czym polega jego problem zdrowotny i jakie czeka go leczenie. – Dzisiaj pacjentowi, który przychodzi np. do gabinetu otolaryngologicznego można łatwiej wytłumaczyć, na czym polega jego schorzenie – mając odpowiedni sprzęt, możemy pokazać mu np. obraz ucha na ekranie, wskazując na anomalie czy wady związane z jego schorzeniem. W czasach gdy otolaryngolodzy zaglądali do ucha przez trąbkę, takich możliwości nie było – podkreślał prof. Skarżyński. – Pacjent, który wie więcej, może rzeczywiście dyskutować z lekarzem na temat możliwych rozwiązań. To fantastyczne! Jeśli jednak podczas konsultacji zorientuję się, że chory – mimo mojego tłumaczenia – nie do końca rozumie swój problem i problem związany z leczeniem, kończę wizytę stwierdzeniem „gdybym to był ja/gdyby to było moje dziecko, zdecydowałbym się na takie a nie inne leczenie. Jednak wybór należy do Pani/Pana”, dodaję.
Znakomity otolaryngolog, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, podczas rozmowy z red. Pawłem Walewskim podzielił się swoimi refleksjami na temat najbardziej frapujących odkryć medycyny, wyjaśnił na czym polega pojęcie odpowiedzialności lekarskiej i starał się odpowiedzieć na pytanie, kim powinien być współczesny lekarz? Tłumaczył też dlaczego w Polsce coraz więcej dzieci gorzej słyszy i w jaki sposób medycyna może zaradzić postępującej głuchocie.
Podczas spotkania profesor zaprezentował też film o Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach, o tym jak powstał ośrodek i jak zdobywał polską, europejską i światową renomę. Film do obejrzenia TU
red. Paweł Walewski – dziennikarz i publicysta, lekarz, tygodnik Polityka
prof. dr hab. Henryk Skarżyński – otolaryngolog, audiolog i foniatra, twórca i dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.
***
Wykład wygłoszony został w ramach spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, która rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Zapowiedzi spotkań, artykuły na ich temat oraz informację internetową prowadzi Festiwal Nauki. Spotkania odbywają się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca (od września do czerwca). Godzina: 18.00. Miejsce: Skwer Hoovera, Warszawa.
Na listę adresową Kawiarni Naukowej można się zapisać u każdej z organizatorek Kawiarni: Magdaleny Fikus (m.fikus@ibb.waw.pl) lub Zuzanny Toeplitz (zuz@psych.uw.edu.pl).
Wiadomości z życia kawiarni oraz podobnych inicjatyw można znaleźć na stronie fb kawiarni naukowej (www.facebook.com/KawiarniaFN).