Chrześcijanin a wojna

Zapraszamy na wykład księdza Michała Jabłońskiego zorganizowany w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku Collegium Civitas, [kwiecien 2022, 1 godzina 17 minut]

Tematem wykładu był stosunek chrześcijan (wszystkich wyznań) do wojny. Jeszcze jakiś czas temu, obowiązek służby wojskowej był powszechny. Co oznaczało, że mężczyźni mieli obowiązek nabyć umiejętność zabijania innych ludzi. To wiązało się z tym, że czasem taki wyszkolony mężczyzna wysyłany był na front by swoje nauki wprowadził w życie. Każdy w społeczeństwie był wtedy zaangażowany moralnie w fakt szkolenia do zabijania.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Wojna wydaje się być kompletnym przekroczeniem i zaprzeczeniem jakiejkolwiek zasady chrześcijańskiej etyki miłości. Trudno pogodzić nakaz miłości bliźniego ze zrzucaniem bomb na miasta. Trudno pogodzić się z zachęcaniem prawosławnego patriarchy Cyryla I do wojny, i błogosławieństwem oddziałów rosyjskich ruszających na Ukrainę, trudno również zrozumieć milczenie papieża Franciszka, lub jego bardzo niejasne wypowiedzi na temat wojny w Ukrainie i niechęci do nazwania po imieniu tego co tam się dzieje.

Co chrześcijanin ma w takiej sytuacji czynić? Sięgając do Biblii każdy niestety znajdzie w niej co chce – podkreślając cytaty potwierdzające jego punkt widzenia i ignorując te które tego punktu widzenia nie potwierdzają. Warto więc odkryć całościowy sposób patrzenia na wojnę przedstawioną i rozumianą w Biblii i dopiero wtedy starać się znaleźć odpowiedź na pytanie co powinniśmy robić.

Ks. Michał Jabłoński – pastor, należy do najbardziej rozpoznawalnych duchownych ewangelicko-reformowanych w Polsce. Jest także postacią aktywną i rozpoznawalną w polskim środowisku ekumenicznym. W 2018 roku został laureatem Nagrody im. ks. Romana Indrzejczyka przyznawanej przez Polską Radę Chrześcijan i Żydów.

Organizator wykładu:Logo Collegium Civitas


Zapraszamy również do naszych serwisów: YouTube kanał wszechnica fww  Facebook wwzechnicaFWW

Ten utwór dostępny jest na licencji: Creative Commons
Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne – Bez utworów zależnych 3.0 Polska

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.