Lista odtwarzania:

Co mewa zjada na obiad, czyli zwykłe i niezwykłe zwyczaje żywieniowe ptaków

Wykład Antoniego Marczewskiego, członka OTOP, o zwyczajach żywieniowych ptaków zorganizowany z okazji festiwalu naukowego MANEWR w liceum im. Tadeusza Reytana w Warszawie, 6 marca 2013 r. [1h18min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Po co ptaki jedzą? Żeby żyć, to proste. Ale ile muszą jeść? Jak często? Jak bardzo kalorycznie? Wszystko zależy od warunków w jakich żyją, od tego ile ważą, jaki mają tryb życia i metabolizm. Antoni Marczewski opowiada o tym jak ptaki znajdują pożywienie, jak są przystosowane przez naturę do środowiska w którym żyją. Jakie zmysły wykorzystują polując na pożywienie? Z wykładu dowiadujemy się o ptasim wzroku, o tym jak ptaki widzą świat i kolory. O słuchu, który pomaga lokalizować przeszkody na drodze i żyjątka w glebie. Dowiemy się jak to jest z ptasim nosem, czy rozróżniają zapachy i potrafią wywęszyć zwierzynę? Gdzie ukryty jest zmysł dotyku – w dziobie czy w szponach? Na ile unerwione są dzioby? I czy ptakom smakuje to co jedzą? Czy mają kubki smakowe? Jeśli tak to ile i gdzie?

Jak już uda się przy pomocy wszystkich ptasich zmysłów upolować coś do jedzenia, trzeba to jakoś do gardła włożyć. Ornitolog opowiada o przeróżnych rodzajach dziobów, o tym czemu są tak różnorodne i czemu służą ich wymyślne kształty.

Co się z tym pokarmem dzieje dalej? Jak wygląda proces trawienny u ptaków, po tym jak jedzenie minie przełyk? Co to są wola u ptaków i do czego służą?

Antoni Marczewski podczas wykładu przytacza ciekawostki i historyjki z życia ptaków z całego świata. Dowiadujemy się o bardzo dziwnych zwyczajach żywieniowych krzyżodziobów, o niesamowitych nurkach i pływakach – pingwinach cesarskich, o wszystkożernych pelikanach, bardzo inteligentnych i sprytnych sójkach, wiecznie zapracowanych dzięciołach i gołębiach, zajadających się ptasim mleczkiem.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Przyroda

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.