Co może przyspieszyć informatyzację wsi?

Wypowiedź Lecha Janiszewskiego, członka Zarządu Województwa Świętokrzyskiego odpowiedzialnego za problematykę społeczeństwa informacyjnego, podczas 13. konferencji Miasta w Internecie, Zakopane 2009 [5min]

– Potrzeba nam więcej debaty publicznej, żeby przybliżać, co ten internet dzisiaj daje. Żeby robić to w bardzo prosty, przystępny sposób. Tworzyć modę – mówi Lech Janiszewski o problemie wykorzystania internetu na terenach wiejskich.

– Trzeba znaleźć lokalnych liderów – wskazuje członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego. – Gdy tym ludziom dostarczymy wiedzy, myślę że oni, będąc na miejscu, mając tę wiedzę, potrafią przekuć to w metody dostosowane do lokalnych potrzeb, do lokalnej kultury, dostosują to po prostu do mentalności danych środowisk.

Janiszewski mówi też o potrzebie działania przy okazji różnych wydarzeń. Jako przykład podaje program realizowany przez samorząd województwa, polegający do dostarczaniu do jednej ze szkół w gminie stanowiska multimedialnego i nowoczesnych pomocy naukowych. W ramach programu nauczyciele są szkoleni, jak wykorzystać nowoczesne technologie w procesach edukacyjnych. Jak dodaje, potrzeba sponsorów dla tego typu dzialań, bo możliwości finansowe samorządu w tym zakresie są mocno ograniczone.

Stowarzyszenie „Miasta w Internecie” (SMWI) jest ekspercką organizacją pozarządową działającą od 1998 roku na rzecz rozwoju społeczeństwa informacyjnego, wspierającą działania samorządów regionalnych i lokalnych w wykorzystaniu narzędzi teleinformatycznych dla transformacji cywilizacyjnej oraz dla stymulowania modernizacji i rozwoju Polski, dzięki skutecznemu wykorzystaniu rozwiązań cyfrowych. Zajmuje się transferem wiedzy i europejskich doświadczeń w zakresie cyfrowego rozwoju, wypracowanych w wiodących regionach Unii Europejskiej.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Edukacja

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.