Co nas dzieli, co nas łączy? W poszukiwaniu europejskiej idei na trudne czasy

Debata o Unii Europejskiej i jej ideach, Forum Europejskie, Traffic club, 9 grudnia 2011 [1h59min]

Co nas dzieli, co nas łączy? W poszukiwaniu europejskiej idei na trudne czasy, Forum Europejskie, Traffic club, 9 grudnia 2011 [1h59min]

Europa nie będzie dobrze funkcjonować dopóki nie będzie wspólnotą, z którą jej mieszkańcy się identyfikują, czują się za nią odpowiedzialni i są wobec niej lojalni. Tak twierdzą eurosceptycy – i mają rację.

9 grudnia 2011 organizatorzy spotkania w kawiarni Traffic w Warszawie starali się stworzyć przestrzeń do swobodnej wymiany myśli o Unii Europejskiej, jej wartościach, celach i ideach.

W interdyscyplinarnej dyskusji szukającej wspólnego mianownika dla coraz częściej kwestionowanej europejskiej wspólnoty udział wzięli akademicy i praktycy, zajmujący się w swojej pracy zagadnieniami z zakresu kultury, polityki, historii i filozofii:

dr Zuzanna Grębecka, antropolożka, kulturoznawczyni. Zajmuje się tematyką kultury współczesnej, kulturą duchową, antropologią komunizmu i Europą Środkowo-Wschodnią. Pracuje w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

prof. Tadeusz Cegielski, historyk idei i kultury i specjalista w dziedzinie historii nowożytnej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego;

Jarosław Makowski, dyrektor Instytutu Obywatelskiego przy Platformie Obywatelskiej, filozof i publicysta

Moderatorem dyskusji był doktor Mikołaj Rakusa-Suszczewski, socjolog i historyk idei politycznej z Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Forum Europejskiego.
Zobacz również:

forumeuropejskie.eu/www/ – strona Forum Europejskiego

[2012]

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Debaty Forum Europejskiego

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.