Lista odtwarzania:

Co nas łączy, co nas dzieli? Biznes i polityka wobec pytań o moralność i etykę

Drugi panel dyskusyjny konferencji „Restart. Jaka Europa się kończy a jaka zaczyna?” z udziałem profesora Piotra Glińskiego i Sławomira Sierakowskiego, 19 kwietnia 2013 roku, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego [1h16min]

Posłuchaj dyskusji w formie podcastu:

Część 1 [37min]: Jaka Europa powinna być? W jakiej Europie chcielibyśmy żyć? Jakiej Europy oczekujemy dla nas samych i dla przyszłych pokoleń? Takie pytania postawił przed rozmówcami prowadzący dyskusję Piotr Zalewski. Paneliści zastanawiali się nad tym jakie wartości są pożądane w polityce i biznesie. Profesor Piotr Gliński stwierdził, że: „Świat współczesny jest w głębokim kryzysie moralnym, mamy wręcz do czynienia z brakiem zasad moralnych.” Przykładem tego jest zarówno świat polityki jak i sektor biznesu, reklamy. Nie jesteśmy w stanie dyskutować z wielkimi korporacjami, na które jesteśmy skazani. Profesor mówił o panującym realtywiźmie wartości, wynikającym z braku trwałych i niepodważalnych wartości i autorytetów.

Do tej opinii nawiązywał pan Sławomir Sierakowski wskazując, że mamy do czynienia, na zachodzie, z niezwykle ważnym kryzysem politycznym. Pan Sławomir Sierakowski zastanawiał się, czy nie możemy wręcz mówić o czasach postpolityki, przypomniał toczący się blisko 10 lat temu spór o wpisanie wartości chrześcijańskich do europejskiej konstytucji. Od początku w Polsce obawiano się, czy Europa nie będzie nam chciała narzucać swoich wartości, zdaniem Sławomira Sierakowskiego sami uznawaliśmy zaś za punkt honoru narzucenie naszych wartości innym. Wchodziliśmy do Europy tak, żeby Europa nie weszła do nas. Tak się nie da – podsumował. Profesor Gliński replikował, że Europa powinna być Europą różnic, ale z szacunkiem dla tych różnic.

Część 2 [39min]: Do dyskusji włączyła się profesor Elżbieta Kawecka-Wyrzykowska i wytłumaczyła z punktu widzenia ekonomisty działanie i istotność Funduszy Strukturalnych. Profesor Zofia Sokolewicz podkreśliła natomiast znaczenie różnorodności mieszkańców Europy, niezwykłej mieszanki kulturowej o bogatej historii. Jak powiedziała pani profesor: „Najważniejsze jest żeby między tymi różnymi systemami wartości znaleźć jakiś sposób dialogu, korespondencji, a nie narzucać wybór”.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.