Lista odtwarzania:

Czas kosmiczny

Wykład prof. Krzysztofa Meissnera z Katedry Teorii Cząstek i Oddziaływań Elementarnych Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego podczas spotkania Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki w Warszawie. 19 stycznia 2015 r. [1h24min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Cz. I. [45min] Tematem spotkania był czas płynący na Ziemi, i różne jego przejawy. Dla każdego obserwatora czas może być różny, co związane jest z jego ruchem, odległością od innych ciał. Czy można ustalić od kiedy czas jest, czy w ogóle można mówić o jego początkach? Jeśli nie ma możliwości stwierdzenia od kiedy jest czas „płynie” to jakie to ma znaczenie dla naszego obrazu świata? Od stuleci jesteśmy przekonywani, że czas dla każdego płynie tak samo i jest absolutną wartością dla każdego. Czy tak jest naprawdę? Prof. Krzysztof Meissner udowadnia, że świat jest znacznie bogatszy i dla różnych obserwatorów płynie różnie.

Cz. II. [39min] Po wykładzie zgromadzeni słuchacze zadawali pytania dotyczące czasu w powiązaniu z mechaniką kwantową, teorią grawitacji, cyklicznego wszechświata. „Rozszerzyłem temat wykładu i jestem bardzo poruszony, że tylu ludzi zechciało przyjść, a po drugie  że zadawali tak świetne pytania. Nie jest łatwo dotrzeć do tego co obecna fizyka mówi na temat czasu czy mechaniki kwantowej, obrazu wszechświata. Ten sposób [Kawiarni Naukowej – przyp.red]  wydaje mi się absolutnie znakomity, dlatego, że bardzo wielu ludzi potrzebuje takiego kontaktu, a nie widzą do kogo się zwrócić i w jakiej formie. Zorganizowane spotkanie, które ma pewną strukturę, gdzie można zadawać pytania jest fantastycznym sposobem popularyzacji nauki” – dodał prof. Krzysztof Meissner.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.