Czego chcą Niemcy?

Rozmowa ambasadorów – Janusza Reitera, Marka Prawdy i Jerzego Marka Nowakowskiego zorganizowane w ramach cyklu #rozmowyWszechnicy [15 maja 2023 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

9 maja 2023 r., w Dniu Unii Europejskie,j Kanclerz Olaf Scholz wygłosił „strategiczne” przemówienie o przyszłości Unii Europejskiej. Tego samego dnia w Moskwie odbyła się militarna parada zwycięstwa przypominająca pokonanie Trzeciej Rzeszy.

Te dwa wydarzenia przypominają nam z jak głębokiego podziału wyszliśmy. Symbolicznie i z agresją Rosji na Ukrainę w tle, przeszłość zderzyła się z teraźniejszością, a niemiecki kanclerz nakreślił przyszłość: „potrzebujemy Unii geopolitycznej – większej i zreformowanej”.

Czy to się uda? Czy Niemcy jednak nie zrezygnowały z przywództwa w Europie? Czy, jak twierdzą niektórzy, chcą Unii bo to dobre narzędzie do realizacji tradycyjnie imperialnej polityki? Czy chcą wyparcia USA z Europy? Czy nie dążą do „buisness as usual” z Rosją kosztem Ukrainy i Europy środkowo wschodniej…?

Na te i inne pytania będą odpowiadać dwaj ambasadorzy: Janusz Reiter b. ambasador w Niemczech i USA oraz Marek Prawda b. ambasador w Niemczech, b. ambasador Polski przy Unii Europejskiej i b. przedstawiciel Unii Europejskiej w Polsce.

Rozmowę poprowadzi i weźmie udział amb. Jerzy Marek Nowakowski.

Jerzy Marek Nowakowski – historyk, dziennikarz, publicysta i polityk. Podsekretarz stanu w KPRM, ambasador RP na Łotwie i w Armenii.

Janusz Reiter – dyplomata, ekspert ds. stosunków międzynarodowych, publicysta, ambasador RP w Niemczech i USA.

Marek Prawda – socjolog i dyplomata, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Szwecji i Niemczech, stały przedstawiciel RP przy Unii Europejskiej, urzędnik Komisji Europejskiej.

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.