Czego się boją horrory?

Wykład o horrorach poprowadzi Sebastian Smoliński, juror w konkursie I Know America, amerykanista i krytyk filmowy [październik 2022]

„Czego boją się horrory” przybliży trwający właśnie w Hollywood renesans gatunku. W trakcie spotkania będziemy krążyć wokół „Uciekaj!” Peele’ego z 2017 roku. Jest to jeden z najważniejszych amerykańskich filmów dekady, który w wyjątkowy sposób połączył horror z namysłem nad stereotypami, rasizmem, klasą i obecnością przemocy w amerykańskiej kulturze.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Kino Peele’ego otworzy nas na wątki afroamerykańskie we współczesnych horrorach i pozwoli zadać pytanie, dlaczego horror jest dzisiaj tak istotną przestrzenią rozmowy o dziedzictwie i przyszłości Ameryki? Jak obrazy mogą stać się nośnikiem pamięci o rasistowskiej przeszłości? Co to jest „elevated horror” i dlaczego powinniśmy podchodzić ostrożnie do tego terminu? Czym jest horror feministyczny i po co jest nam dzisiaj potrzebny? Jak horror może stać się metaforą sytuacji społecznej całego kraju? W trakcie spotkania spróbujemy odpowiedzieć na te i kilka innych pytań – gęsia skórka gwarantowana!

Materiał o horrorach nagrany został w ramach projektu I Know America Comes to Town zorganizowanego przez Fundację Wspomagania Wsi i sfinansowanego przez Ambasadę USA w Warszawie.

Pozostałe wykłady zorganizowane w ramach tego projektu:

Polecamy też coroczny konkurs Fundacji Wspomagania Wsi – I Know America


Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.