Czy rośliny się stresują?
Wykład dr Anny Jarocińskiej z Zakładu Geoinformatyki i Teledetekcji Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych UW, zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej 1a [15 maja 2025 r.]
Posłuchaj wykładu w formie podcastu:
Stres to reakcja organizmu na trudną sytuację. W przypadku roślin stres to reakcja na niesprzyjające czynniki środowiskowe. Stres dla roślin to stan organizmu wywołany ujemnym działaniem niesprzyjających czynników środowiska o natężeniu krytycznym lub zbliżonym do granic tolerancji. W jego wyniku następuje upośledzenie lub ograniczenie metabolizmu i rozwoju rośliny.
Dr Anna Jarocińska z Zakładu Geoinformatyki i Teledetekcji Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego opowiedziała o różnych rodzajach czynników stresowych (biotycznych i abiotycznych), różnych poziomach tolerancji roślin na stres i fazach reakcji organizmu. Dla rozwoju roślin najważniejsze są światło, woda i odpowiednia ilość substancji odżywczych. Występowanie więc rośliny w danym miejscu zależy od dostosowania jej do środowiska i odporności na stres. Dr Anna Jarocińska mówiła o różnych metodach badań roślin. Używając obrazów lotniczych i satelitarnych można zdalnie rozpoznać cechy roślinności na Ziemi. Na wielkość odbicia w wybranych zakresach promieniowania wpływa między innymi ilość barwników (np. chlorofilu) i kondycja roślin, co pozwala na określenie, czy rośliny są w stresie.
Organizator wykładu:
***
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.