Debata o polityce środowiskowej Unii Europejskiej

Wykład Izabeli Zygmunt w ramach debaty o polityce środowiskowej Unii Europejskiej zorganizowanej przez Związek Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć z udziałem Izabeli Zygmunt z Komisja Europejska w Polsce, Łukasza Kozuba z Wydział Biologii UW, Dariusza Gatkowskiego z WWF Polska. [21 marca 2024 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Wybory do Parlamentu Europejskiego zbliżają się wielkimi krokami. Dziewiątego czerwca Polacy i Europejczycy podejmą decyzję o tym, kto w najbliższych latach będzie miał wpływ na europejską politykę, przed którą nadal stoją poważne wyzwania środowiskowe. Kryzys klimatyczny się pogłębia, utrata różnorodności biologicznej postępuje. Czy coraz częstsze katastrofy naturalne i ekstremalne zjawiska pogodowe oraz degradacja przyrody mobilizują polityków do działania i wpływają na unijne strategie?

Wdrażanie unijnej Strategii Bioróżnorodności 2030 jest ważne nie tylko dla zachowania europejskiej przyrody, ale i dla możliwości ograniczania, łagodzenia skutków katastrofy klimatycznej i adaptacji do nich. Głównym narzędziem wdrażania strategii ma być rozporządzenie w sprawie odbudowy zasobów przyrodniczych (Nature Restoration Law), które w procesie tworzenia zostało osłabione przez polityków. Dlaczego tak trudno przyjąć efektywne rozwiązania dla tak ważnej – dla jakości naszego życia – sprawy? Czy to, co zostało z propozycji Komisji Europejskiej, z Nature Restoration Law jest satysfakcjonujące i może przyczynić się do zmiany, która jest nam wszystkim pilnie potrzebna? Co dalej z Europejskim Zielonym Ładem?

Wprowadzenie merytoryczne do samej debaty zapewniło troje zaproszonych ekspertów. Izabela Zygmunt z Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce w pierwszej kolejności zwróciła uwagę, iż „polityka środowiskowa UE stanowi realizację globalnych zobowiązań” w tym zakresie (Deklaracja z Kunming i Montrealu z 2022 r.). Główne jej ramy nakreśla strategia na rzecz bioróżnorodności, która w horyzoncie czasowym 2030 przewiduje ochronę 30% lądu i mórz UE, rozwój ekologicznego rolnictwa, ograniczenie zużycia pestycydów, zatrzymanie wymierania zapylaczy, sadzenie drzew i renaturyzację rzek. Konkretne zapisy w tym zakresie wprowadzać ma zaprojektowane w 2022 r. Prawo o odbudowie przyrody („Nature Restoration Law”), którego losy powinny rozstrzygnąć się jeszcze w marcu br. i wokół którego w wielu krajach (w tym w Polsce) rozpętała się niedawno polityczno-medialna burza.

Izabela Zygmunt – specjalistka ds. Semestru Europejskiego i Europejskiego Zielonego Ładu w Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej w Warszawie. Wcześniej pracowała jako starsza analityczka w WiseEuropa, gdzie zajmowała się polityką energetyczną i klimatyczną, procesami europejskimi i zrównoważonym finansowaniem. Była aktywistka Polskiej Zielonej Sieci i organizacji CEE Bankwatch Network. Absolwentka anglistyki na UW i stosunków międzynarodowych na Freie Universität w Berlinie.

Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach the Citizens’ Observatory for Green Deal Financing project, finansowanego przez European Education and Culture Executive Agency (EACEA).


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem
Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr:
33 1600 1462 1808 7033 4000 0001
Fundacja Wspomagania Wsi


Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.