Dziecko – pełnoprawny obywatel społeczności lokalnej

Czemu inwestycja w edukację małych dzieci na obszarach wiejskich jest tak samo ważna jak inwestycja w infrastrukturę? Wywiad z prof. Anną Gizą-Poleszczuk poprowadził Dominik Kmita z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego. 16 czerwca 2012 r. Warszawa, Fundacja Wspomagania Wsi [25min]

W naszej kulturze najmłodsze dzieci nie są zauważane. Traktuje się je jak własność prywatną rodziców dopóki „nie zaczną palić papierosów lub głosować”. Nie dostrzega się również ich podmiotowości, wrażliwości oraz wielkiego wysiłku jaki wkładają w zrozumienie świata dorosłych (który zresztą nie zawsze obecność dzieci akceptuje).

Tymczasem społeczność lokalna oraz samorząd mogą wiele dobrego dla dzieci zrobić m.in. poprzez stworzenie im (i ich rodzicom) przyjaznego środowiska do rozwoju i edukacji. Taka inwestycja może zaprocentować w przyszłości, szczególnie tam, gdzie mieszkańców wsi ubywa.

W dniach 20-22 maja 2010 r. w Marózie koło Waplewa odbyło się IX Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji Działających na Obszarach Wiejskich. Spotkanie odbyło się pod hasłem „Małe dzieci, wychowanie, edukacja internet”. Zapraszamy do obejrzenia wykładów na temat wychowania małych dzieci ( www.wszechnica.org.pl). Więcej informacji na temat małych dzieci na wsi znajduje się także na Witrynie Wiejskiej (www.witrynawiejska.org.pl).

Zapraszamy również na stronę internetową Fundacji Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego- www.frd.org.pl.

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.