Eurazja na mapie politycznej świata. Polska a Chiny.

Wykład profesora Waldemara Dziaka opisujący historię kontaktów polsko-chińskich na przestrzeni wieków, Collegium Civitas, maj 2009 [1h17min]

Wykład w formie podcastu:

Pierwsze zdobycze chińskiej cywilizacji trafiły na ziemie polskie dopiero w X wieku. Wtedy to właśnie zaczęto uprawiać: rzepę, proso, czy sadzić drzewka brzoskwini. Pierwszy kontakt z Chińczykami miał miejsce w roku 1241, w okresie najazdów tatarskich na Europę. Wtedy też poznano kolejne wytwory cywilizacji Państwa Środka: szable, łuki refleksyjne, strzemiona, elementy broni chemicznej – zasłony dymne, race.

Na przełomie XIII i XIV wieku w Polsce, podobnie jak w całej Europie ceniono: chiński jedwab, porcelanę, herbatę, zioła, przyprawy. Chińczykom zawdzięczamy też inne wynalazki (w sumie prawie 3 tysiące), w tym także uważane dziś za prozaiczne: papier toaletowy, zapałki, banknoty.

Wykład „Eurazja na mapie politycznej świata. Polska a Chiny” pozwala prześledzić stosunki dyplomatyczno-handlowe na przestrzeni wieków. Ich ochłodzenie oraz załamanie eksportu przyniósł rok 1989. Dziś obroty w handlu polsko-chińskim szacuje się na ok. 10 mld USD rocznie, z czego aż 9,5 mld USD stanowi chiński eksport do Polski. Ten sam problem w handlu z Chinami mają też inne państwa, na przykład Anglia, Francja, Niemcy. Państwo Środka to dziś jedyny kraj, który może podjąć rywalizację z supermocarstwem świata: Stanami Zjednoczonymi. W tej sytuacji warto stawiać sobie pytania: czy jest szansa, by kontakty polsko-chińskie ułożyły się inaczej?

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.