Fascynacja i konstelacja

Wykład prof. Andrzeja Mencwela w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki [18 listopada 2024 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Czy Józef Czapski fascynował Jerzego Giedroycia, a Giedroyc Czapskiego? Czy Juliusz Mieroszewski współredagował „Kulturę”, chociaż nigdy nie przestąpił progu redakcji? Czy w ogóle istniała redakcja „Kultury”, czy też była ona wyjątkową twórczą konstelacją? I jak się mieli w tej konstelacji Witold Gombrowicz, Czesław Miłosz, Gustaw Herling-Grudziński, Konstanty Jeleński, Jerzy Stempowski, Stanisław Vincenz? Czy konstelacja ta stworzyła nie tylko bibliotekę dzieł pierwszorzędnych, ale także nowy „zakon polskości”?

O tym i wszystkim innym, co wiąże się z Książką o „Kulturze”, rozmawiać będzie Agnieszka Papieska z jej autorem Andrzejem Mencwelem.

prof. Andrzej Stanisław Mencwel – historyk literatury, krytyk literacki i kulturowy, antropolog kultury, eseista i publicysta. Profesor nauk humanistycznych, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Teatralnej. Autor licznych książek, esejów oraz prac z zakresu historii i antropologii kultury, m.in. „Etos lewicy” i „Wyobraźnia antropologiczna”. Był kierownikiem Katedry Kultury Polskiej UW oraz dyrektorem Instytutu Kultury Polskiej. Laureat wielu nagród, w tym Nagrody im. Jana Strzeleckiego i Nagrody Literackiej „Nike” (nominacje). Członek licznych organizacji naukowych i kulturalnych, odznaczony Krzyżem Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Mencwel jest także autorem scenariusza filmu „Sceny dziecięce z życia prowincji” oraz współtwórcą ważnych opracowań literackich i kulturowych.

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!
  3. Możesz przekazać nam darowiznę na cele statutowe tradycyjnym przelewem
    Darowizny dla Fundacji Wspomagania Wsi można przekazywać na konto nr: 33 1600 1462 1808 7033 4000 0001
    Fundacja Wspomagania Wsi

Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.