Finlandia nasz sąsiad i sojusznik

Rozmowa Piotra Szczepańskiego z dr. Jarosławem Suchoplesem w ramach cyklu #rozmowywszechnicy [31 marca 2023 r.]

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

1940 roku polska Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich miała wesprzeć Finlandię w wojnie przeciwko Związkowi Sowieckiemu. Jednak wojna się skończyła zanim Podhalańczycy tam dojechali. Finlandia obroniła swoją niepodległość i dziś wstępuje do NATO. Może więc się zdarzyć, że będziemy wraz nimi walczyć przeciwko wspólnemu wrogowi.

Kim są Finowie, jaka jest ich historia, kultura strategiczna, jak sobie radzą gospodarczo, jak urządzona jest edukacja, jak widzą przyszłość?

 

dr Jarosław Suchoples – historyk, b. ambasador R.P. w Finlandii do dziś z nią związany zawodowo.

 


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowywszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.

2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w Internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!


Podobne wykłady Historia

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.