Fizyka jądrowa i jej zastosowania

Wykład prof. Krzysztofa Ruska zorganizowany w ramach Dni Otwartych Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego, 14 kwietnia 2018 [0h48min]

Zastosowanie fizyki jądrowej do niszczycielskich celów militarnych jest powszechnie znane. Znacznie jednak szersza, ale mniej szeroko uświadomiona, jest możliwość jej użycia w innych dziedzinach, także ratujących życie. O tym do czego fizyka jądrowa przydaje się w  medycynie, archeologii czy przemyśle opowiedział prof. Krzysztof Rusek podczas wykładu w ramach Dni Otwartych Kampusu Ochota Uniwersytetu Warszawskiego.

Nie możesz obejrzeć wykładu? Posłuchaj podcastu:

Prelegent na początku swojego wystąpienia przypomniał, jak po Wielkim Wybuchu sprzed 13,8 mld lat rodziły się pierwiastki. Słuchacze mogli również dowiedzieć się o narodzinach fizyki jądrowej (eksperyment E. Rutherforda z 1909 r.) i początkach polskich badań w tej dziedzinie (pierwszy w Polsce akcelerator cząstek zbudowany w 1937 r. pod kierownictwem prof. A. Sołtana). Prof. Rusek zreferował również  krótko stan wiedzy o najważniejszych zagadnieniach dotyczących budowy jąder atomowych i zachodzących w nich procesach.

W drugiej części wykładu prelegent zaprezentował działalność Środowiskowego Laboratorium Ciężkich Jonów Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie jest zatrudniony. Przedstawił również dorobek dwóch innych polskich ośrodków: Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku oraz Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie. Na koniec omówił zastosowania fizyki jądrowej w energetyce (reakcje termojądrowe), diagnostyce i leczeniu nowotworów (hadroterapia), archeologii (datowanie szczątków organicznych w oparciu o izotop węgla C-14), badaniu dzieł sztuki (demaskowanie falsyfikatów obrazów) czy przemyśle.

PW

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Nauka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.