Fotosynteza – kiedyś, dzisiaj i gdzie indziej

Co to jest fotosynteza i w jakich warunkach powstała? Wykład dr. Michała Gabruka zorganizowany przez Polskie Towarzystwo Astrobiologiczne [8 stycznia 2023 r.]

Jak wygląda dzisiaj i jak może wyglądać gdzie indziej. Chociaż to sformułowanie „gdzie indziej” jest użyte przewrotnie, ale to wyjaśni się pod koniec prezentacji.

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Jeśli mówimy o fotosyntezie, to mamy zazwyczaj na myśli proces, w którym organizmy wykorzystują synergię słoneczną do tego by napędzać swoje reakcje metaboliczne. Jeśli wyobrazimy sobie dowolny organizm składający się z szeregu cykli i reakcji. Głównym zadaniem jest przeciwdziałanie siłom fizyki i te reakcje utrzymują ten organizm przy życiu. Oczywiście wymaga to energii, która musi mieć jakieś źródło i życie tak jak każda „maszyna” ma elementy, które się zużywają więc takiemu organizmowi poza energią trzeba dostarczać te zużywalne materiały. Głownie chodzi tu o węgiel, ale również o azot i inne pierwiastki.

Ja, wy i inne zwierzęta wykorzystujemy związki organiczne do tego by uzupełniać braki w metabolizmie, które się tworzą i dodatkowo część tych związków organicznych spalamy i z tego generujemy energię. Jeśli mówimy o metabolizmie to mamy na myśli proces, w którym to energia słoneczna jest konwertowana na energię chemiczną, która zasila nam metabolizm i rzeczywiście dobrze było, by taki organizm był nie tylko samożywny. Energia słoneczna powinna pozwalać takiemu organizmowi zasymilowanie tych związków ograniczanych, które są potrzebne organizmowi, głownie węgla np. dwutlenku węgla…


dr Michał Gabruk – Zakład Fizjologii i Biochemii Roślin, Wydział Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego


Nagranie powstało we współpracy z Polskim Towarzystwem Astrobiologicznym


 

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.