Gatunki narażone na wyginięcie IV

Ostatnia, IV już, część wykładu Bartosza Popczyńskiego o gatunkach zwierząt narażonych na wyginięcie. [23 marca 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Zapraszamy na ostatnią cześć o gatunkach narażonych na wyginięcie. Jednym z bohaterów odcinka będzie ptak, który wydaje nam się bardzo popularny i znany, a jednak jego liczebność wciąż spada. Dowiemy się również jaki gatunek ptaka w Polsce posiada niezwykle ważną ostoję oraz jaki jest najszybszy ptak na świecie, również znajdujący się w kategorii ptaków narażonych na wyginięcie.

… Dzisiaj będziemy kontynuowali spotkanie z czerwoną księgą zwierząt i opowiemy sobie już o 4 części tej księgi, czyli o gatunkach narażonych i tym samym kończymy grupę gatunków narażonych na wyginięcie.
Przypomnę tylko, że czerwoną księgę nazywa się niekiedy dokumentem sumienia ludzkości. Jako że los zagrożonych eksterminacją Taksonów zależy przede wszystkim od refleksji i postaw etyczno-moralnych ludzi. Dzisiaj pojawią się takie gatunki, o których nawet nie myślimy przechodząc, mijając je, że one są bliskie wyginięcia, że może coś im zagrażać, a tymczasem właśnie będzie o tym mowa dzisiaj.
Pierwszym z gatunków zagrożonych =, o których chciałbym dzisiaj opowiedzieć, to rybołów. Jest bardzo ciekawym ptakiem. Ma kilka ciekawych przystosowań, które ułatwiają mu polowanie na ryby.
Jest to ptak dosyć duży, obie tutaj płcie są ubarwione w zasadzie jednakowo. Natomiast, co jest w brew pozorom regułą u ptaków drapieżnych, samice są większe od samców. Dobrze powiedziałem, samice są cięższe i osiągają większe rozmiary. Chociaż w przypadku rybołowów ta różnica nie jest jakoś bardzo zauważalna. Mniejsze samce mogą ważyć kilogram dwieście gramów, samica może osiągać masę do dwóch kilogramów.
Rybołowy całe są brązowe, skrzydła są długie i wąskie, przez co czasami możemy tego ptaka pomylić na przykład z mewą. Dlatego warto się wnikliwie wpatrywać, a mewy też przecież potrafią osiągać naprawdę duże rozmiary. Są to czasami wręcz zaskakująco duże ptaki. Dlatego warto też zwracać szczególną uwagę na przelatujące mewy, bo może właśnie akurat przeoczymy rybołowa. Ja parę razy już miałem taką zmyłkę. Wydawało mi się, że może rybołów, a jednak nie, to była mewa.
Ciekawe jest też ułożenie rybołowa. W szczególności ułożenie skrzydeł rybołowa podczas lotu, bo właśnie po tym ułożeniu skrzydeł możemy rozpoznawać różne gatunki ptaków, szczególnie tych drapieżnych.
I tak jak mamy na przykład u rybołowa, to te skrzydła o mniej więcej układają się w taki kształt dwóch odwróconych liter V. Czyli on zagina swoje skrzydła i w nadgarstkach i to jest właśnie cecha charakterystyczna, pozwalająca wyróżnić rybołowa. W zasadzie chyba spośród wszystkich występujących u nas ptaków, a o kształcie w ogóle jaki przyjmują ptaki podczas lotu jeszcze będę dzisiaj mówił, bo pojawią się jeszcze inne taki drapieżne. Zresztą bardzo, bardzo ciekawe…

Pozostałe odcinki dotyczące Czerwonej Księgi Zwierząt:
– zwierzęta wymarłe
– zwierzęta zanikłe: I, II, III
– zwierzęta krytycznie zagrożone: I, II
– gatunki zagrożone: I, II, III,
– gatunki narażone na wyginięcie: I, II, III, IV
– zwierzęta bliskie zagrożenia

Polecamy też inne wykłady Bartosza Popczyńskiego z cyklu Spotkania z przyrodą


Organizatorem wykładu jest Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej Lasy Miejskie Warszawa

Lasy Miejskie Warszawa Logo


Jeśli chcesz wspierać Wszechnicę w dalszym tworzeniu treści, organizowaniu kolejnych #rozmówWszechnicy, możesz:

  1. Zostać Patronem Wszechnicy FWW w serwisie https://patronite.pl/wszechnicafww Przez portal Patronite możesz wesprzeć tworzenie cyklu #rozmowyWszechnicy nie tylko dobrym słowem, ale i finansowo. Będąc Patronką/Patronem wpłacasz regularne, comiesięczne kwoty na konto Wszechnicy, a my dzięki Twojemu wsparciu możemy dalej rozwijać naszą działalność. W ramach podziękowania mamy dla Was drobne nagrody.
  2. Możesz wspierać nas, robiąc zakupy za pomocą serwisu Fanimani.pl – https://tiny.pl/wkwpk Jeżeli robisz zakupy w internecie, możesz nas bezpłatnie wspierać. Z każdego Twojego zakupu średnio 2,5% jego wartości trafi do Wszechnicy, jeśli zaczniesz korzystać z serwisu FaniMani.pl Ty nic nie dopłacasz!

Podobne wykłady Przyroda

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.