Gentryfikacja wsi w Polsce: znaczenie i skutki procesu

Wykład dr Dominiki Zwęglińskiej-Gałeckiej zorganizowany w ramach seminarium IRWIR PAN [3 kwietnia 2023 r.]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Gentryfikacja polskiej wsi to proces, który odbywa się w Polsce w ciągu ostatnich kilku dekad. Polega on na przekształcaniu tradycyjnych, wiejskich społeczności w bardziej zamożne i nowoczesne ośrodki miejskie.

Proces ten jest częścią szerszej zmiany społeczno-gospodarczej, która następuje w Polsce wraz z postępem globalizacji i urbanizacji. W wyniku tego procesu wiele osób, zwłaszcza młodych, opuszcza wieś, by szukać pracy i lepszego życia w miastach.

Jednakże, wraz ze wzrostem liczby ludności w miastach, pojawia się potrzeba większej ilości miejsca na mieszkania i infrastrukturę. Właśnie dlatego, wiele firm i deweloperów zaczęło inwestować w rozwój wsi, budując nowe domy, drogi i centra handlowe.

W efekcie, wiele wiejskich społeczności zostało przekształconych w bardziej zamożne ośrodki miejskie, co skutkuje w znacznej mierze wzrostem cen nieruchomości i kosztów życia. W miarę jak wiele tradycyjnych elementów wiejskiego życia zanika, takie jak pola i pastwiska, wiele osób obawia się utraty tożsamości i kultury swojej społeczności.

Gentryfikacja polskiej wsi jest zjawiskiem kontrowersyjnym i wielu ludzi jest przeciwko niemu, twierdząc, że to prowadzi do utraty tradycyjnych wartości i stylu życia wiejskiego. Innym zdaniem, proces ten może przynieść korzyści w postaci lepszej infrastruktury, wzrostu gospodarczego i zwiększenia zatrudnienia.

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania seminarium.

Organizatorem seminarium jest Instytut Rozwoju Wsi i Rolnictwa PAN

Polecamy też inne wszechnicowe nagrania z IRWIRu

 

dr Dominika Zwęglińska-Gałecka – adiunkt w Zakładzie Socjologii Wsi, IRWiR PAN

Wszystkie materiały obejrzysz również na naszym kanale Wszechnica FWW 

Podobne wykłady Społeczeństwo

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.