Głębokie sondowania sejsmiczne – historie z rejonów polarnych i Europy Centralnej
Wykład dr. hab. Wojciecha Czuby w ramach cyklu Geofizyka dla każdego, Instytutu Geofizyki PAN [23 października 2023 r.]
Posłuchaj wykładu w formie podcastu:
Podstawowymi danymi obserwacyjnymi w sejsmologii są sejsmogramy, czyli zapisy fal sejsmicznych dokonywane przez sejsmografy. Fale sejsmiczne są falami sprężystymi rozchodzącymi się w Ziemi. Mogą powstać wskutek wielu czynników, np. trzęsień ziemi, eksplozji materiałów wybuchowych, działalności górniczej… Obserwując te fale można wyciągnąć wnioski dotyczące budowy wnętrza Ziemi. Głębokie sondowania sejsmiczne (GSS) są metodą badania struktury skorupy ziemskiej (jak też nieco głębiej) polegającą na wzbudzaniu (za pomocą materiałów wybuchowych lub specjalnych urządzeń) fal sejsmicznych i ich rejestracji za pomocą sejsmografów. Metoda ta wykorzystywana jest w geofizyce poszukiwawczej i w analizie budowy wnętrza Ziemi. Zostaną przedstawione wybrane eksperymenty z udziałem Polaków prowadzone w różnych warunkach terenowych, na morzu i lądzie, m.in. w Polsce, Ukrainie, okolicach Svalbardu w Arktyce i Zatoce Admiralicji w Antarktyce.
dr hab. Wojciech Czuba – pracownik Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk od 1994 roku zajmujący się od początku modelowaniem sejsmicznym na podstawie głębokich sondowań sejsmicznych. Uczestnik wielu projektów międzynarodowych i ekspedycji terenowych. Kierownik morskich wypraw polarnych. Kierownik Zakładu Sejsmicznych Badań Litosfery.
Webinarium jest organizowane w ramach projektu Instytutu Geofizyki PAN, GEOGADKA – Geofizyka dla każdego, który otrzymał finansowanie ze środków Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach programu Społeczna odpowiedzialność nauki na lata 2021-2023.