Idziemy na grzyby

Wykład profesora Andrzeja Grzywacza z Wydziału Leśnego SGGW zorganizowany w ramach Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, 14 kwietnia 2014 r. [1h05min]

Posłuchaj wykładu w formie podcastu:

Sezon na grzyby – szczególnie na te wiosenne – tuż, tuż. Wbrew czytankom ze starych podręczników dla dzieci to nie jest tak: „Już wrzesień, prawdziwki wysuwają z mchu swoje brązowe łebki”. Pierwsze jadalne grzyby pojawiają się w czerwcu i dobrze jest spoglądać na wszystkie świadomie.

W trakcie swojego wykładu profesor opowiedział ile gatunków grzybów występuje w naszych lasach, zarówno wielkoowocnikowych jak i mikroskopijnych. Mówił o tym jakie gatunki grzybów i od kiedy zbierali nasi praprzodkowie. Profesor tłumaczył które gatunki możemy zbierać teraz, a które są śmiertelnie trujące. Ostrzegał przed muchomorem sromotnikowym, który jest najbardziej trującym organizmem naturalnie żyjącym w Polsce. Jak powiedział „jeden jego owocnik może wytruć całą rodzinę”. Muchomor sromotnikowy nie pokazuje, że jest najbardziej trującym organizmem występującym w Polsce. „Ładnie pachnie, żerują na nim owady i ślimaki. Ma zielonkawą barwę kapelusza, jest podobny nieco do gołąbka zielonawego, a czasem do gąski zielonki”. Profesor Andrzej Grzywacz wyjaśnił też czym się różnią grzyby od roślin i zwierząt i jaka rolę pełnią w ekosystemie. Mówił o tym jaką rolę w lasach pełnią grzyby saprotroficzne, pasożytnicze, nadpasożytnicze i symbiotyczne (mykoryzowe); jakie mają znaczenie przyrodnicze, ekonomiczne, lecznicze i estetyczne.

prof. dr hab. Andrzej Grzywacz – specjalista w zakresie fitopatologii i mykologii leśnej, Wydział Leśny Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego

***

Licencja Creative Commons

Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

***

Wykład wygłoszony został w ramach spotkań Kawiarni Naukowej Festiwalu Nauki, która rozpoczęła swoją działalność w 1999 roku. Zapowiedzi spotkań, artykuły na ich temat oraz informację internetową prowadzi Festiwal Nauki.  Spotkania odbywają się w każdy trzeci poniedziałek miesiąca (od września do czerwca). Godzina: 18.00. Miejsce: Skwer Hoovera, Warszawa.

Na listę adresową Kawiarni Naukowej można się zapisać u każdej z organizatorek Kawiarni: Magdaleny Fikus (m.fikus@ibb.waw.pl) lub Zuzanny Toeplitz (zuz@psych.uw.edu.pl).

Wiadomości z życia kawiarni oraz podobnych inicjatyw można znaleźć na stronie FB Kawiarni Naukowej (www.facebook.com/KawiarniaFN).

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.