Lista odtwarzania:

Inwestowanie w zdrowy rozwój – Polska w UE. Spotkanie z Vytenisem Andriukaitisem, Komisarzem UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności

Spotkanie z udziałem Komisarza UE Vytenisa Andrukaitisa, Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego, 27 października 2016 r. [1h30min]

Komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Vytenis Andriukaitis spotkał się z polską publicznością w ramach Dialogu Obywatelskiego. W ten sposób Komisja Europejska stara się bezpośrednio kontaktować się z obywatelami krajów UE, wsłuchiwać się w ich opinie i reagować na uwagi.

Podczas tegorocznego Dialogu Obywatelskiego w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego można było zadać pytania komisarzowi do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności, Vytenis Andriukaitis. Do priorytetów jego polityki należy m.in. zapewnienie równego dostępu do służby zdrowia, zwalczanie oraz zapobieganie chorobom oraz wszelkim problemom zdrowotnym współczesnego społeczeństwa, walka z marnowaniem żywności oraz rosnący problem odporności na antybiotyki. Komisarz jest również propagatorem polityki antytytoniowej oraz dbania o dobrostan zwierząt.

Podczas spotkania komisarz Andriukaitis opowiedział o aktualnych działaniach Komisji Europejskiej zmierzających do osiągnięcia tych celów, odpowiedział na pytania, wysłuchał propozycji ze strony tych, którzy mieli ochotę zabrać głos w dyskusji.

Vytenis Andriukaitis – Lekarz, były wicemarszałek litewskiego parlamentu, od 2014 r. komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności. Jest pierwszym lekarzem w historii, który objął to stanowisko. Komisarz Andriukaitis jest odpowiedzialny za modernizację i uproszczenie przepisów dotyczących bezpieczeństwa żywności, w tym przepisów regulujących żywność modyfikowaną genetycznie, udział UE w rozwiązywaniu sytuacji kryzysowych związanych z bezpieczeństwem żywności i pandemiami, a także zapewnienie obywatelom UE równego dostępu do służby zdrowia.

Dialogi Obywatelskie odbywają się w 2012 roku – w Polsce będzie to już trzecie takie wydarzenie. W zeszłym roku wiele emocji wzbudziła debata o TTIP, podczas której Komisarz ds. Handlu Cecilia Malmström odpowiadała na pytania i wątpliwości dotyczące tego porozumienia. Spotkanie zgromadziło zarówno zwolenników jak i przeciwników Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji, a wydarzenie cieszyło się ogromną popularnością w mediach społecznościowych.

***

Licencja Creative Commons
Ten utwór jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Na tych samych warunkach 3.0 Polska.

Podobne wykłady Polityka

Komentarze

Partnerzy

Lista zapisanych wykładów jest aktualnie pusta.